12 tydzień ciąży USG genetyczne – na czym polega?

Badanie USG 12 tydzień

12 tydzień ciąży… powoli mijają nieprzyjemne dolegliwości I trymestru ciąży, brzuch może zacząć delikatnie się zaokrąglać, coraz bardziej odczuwasz, że już za kilka miesięcy powitasz na świecie swoje dziecko! Zależy Ci oczywiście na jego zdrowiu, więc namiętnie śledzisz w Internecie najróżniejsze informacje, a wśród nich najbardziej aktualna wyszukiwana fraza to ’12 tydzień ciąży USG genetyczne’. Poniżej wyjaśnimy, na czym polega to badanie i czym różni się od ‚klasycznego’ badania USG.

12 tydzień ciąży USG genetyczne – co pomaga wykryć?

Czym jest badanie ultrasonograficzne, czyli USG, zapewne żadnej przyszłej mamie nie trzeba tłumaczyć (a gdyby jednak zaszła potrzeba odświeżenia pamięci – TUTAJ znajdziesz wszystkie informacje na temat tego badania). Jednak USG genetyczne, poza tymi samymi metodami badania i sprzętem do jego wykonania, jest badaniem specyficznym, które wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. USG genetyczne to przesiewowe badanie prenatalne, zupełnie nieszkodliwe zarówno dla matki jak i dla dziecka, dzięki któremu lekarz może dokładnie ocenić stan wszystkich organów wewnętrznych malucha, a przede wszystkim ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia wady genetycznej. USG genetyczne pozwala określić ryzyko rozwoju najpopularniejszych aberracji chromosomowych (tych odpowiedzialnych np. za zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau czy Turnera). Za jego pomocą można też sprawdzić, czy dziecku grożą wady cewy nerwowej, rozszczep kręgosłupa, wargi lub podniebienia.

12 tydzień USG genetyczne – co dokładnie jest badane?

Podczas tego badania lekarz bada:

  • tzw. przezierność fałdu karkowego (NT), zwaną także przeziernością karkową – jest to odległość między skórą dziecka a tkanką podskórną w okolicach jego szyi. Jeżeli odległość ta wynosi więcej niż 2,5 mm, istnieje niestety ryzyko, że dziecko obciążone będzie wadą wrodzoną;
  • ocenę stanu kości nosowej u malucha – jest to niezmiernie ważne, szczególnie przy określeniu ryzyka wystąpienia zespołu Downa;
  • wszystkie narządy wewnętrzne oraz poszczególne części ciała;
  • ruchy dziecka;
  • tętno malucha;
  • przepływ krwi w żyłach – tzw. badanie Dopplerowskie;
  • odległość głowowo – siedzeniową, dwuciemnieniową, długości kości szczęki;
  • stan macicy.

USG 12 tydzień ciąży dopochwowo czy przez brzuch

12 tydzień ciąży to czas, w którym badanie USG może być już dokonywane przez brzuch. To dobra wiadomość zarówno dla przyszłej mamy, jak i przyszłego taty, gdyż USG dopochwowe wykonywane przez lekarza może być dość krępujące dla obojga. Natomiast USG przez powłoki brzuszne daje ojcu dziecka możliwość bycia przy ciężarnej, trzymania jej za rękę i wpatrywania się w monitor, na którym widać ich dziecko…

12 tydzień ciąży USG 3D – czy warto?

Skoro już wiemy, że w 12 tygodniu ciąży wykonuje się USG genetyczne, warto rozważyć także opcję wykonania USG 3D (czyli trójwymiarowe USG, za pomocą którego można obejrzeć dziecko jako nieruchomą ‚bryłę’, z każdej strony. Aby obejrzeć dziecko w ruchu, niezbędne jest wykonanie USG 4D). I tutaj zdania są podzielone. Niektórzy chcą oczywiście od samego początku zobaczyć swoje maleństwo, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż w 12 tygodniu ciąży nie wygląda ono jeszcze jak mały człowiek. Główka jest nieproporcjonalnie większa od tułowia, kończyny formują się w odpowiedni kształt, maluch jest wygięty… Dlatego może warto poczekać do ok. 20 tygodnia ciąży, kiedy dziecko już w dużej mierze wygląda jak miniaturka człowieka. Decyzja zależy oczywiście od rodziców.

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS