12 tydzień ciąży USG – dowiedz się, dlaczego jest tak ważne!

12 tydzień ciąży USG – to wpis, który jest wyszukiwany  w Internecie bardzo często. Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego? Czy chodzi tylko o koniec I trymestru ciąży, czy może kryje się za tym coś jeszcze? W poniższym tekście wyjaśnimy, dlaczego USG w 12 tygodniu ciąży jest tak istotne.

12 tydzień ciąży USG – na czym polega?

Na początku wyjaśnimy, czym tak naprawdę jest USG. Jest to badanie ultrasonograficzne, które polega na zastosowaniu ultradźwięków do badania tkanek w medycynie. W przypadku USG w trakcie ciąży, badanie polega na monitorowaniu rozwoju płodu oraz nadzorowaniu przebiegu ciąży. Samo badanie jest bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań. Polega ono na przyłożeniu głowicy ultrasonografu (na którą nakłada się specjalny żel) do brzucha ciężarnej (po 12 tygodniu ciąży). Do 12 tygodnia ciąży wykonuje się USG dopochwowe.

 

USG w ciąży – jak często?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby pacjentka będąca w ciąży miała wykonane USG minimum 3 razy: między 11 a 14 tygodniem ciąży, ok 18-20 t.c. oraz po 30 t.c. Dotyczy to oczywiście prawidłowo przebiegającej ciąży, w której nie ma komplikacji. Jeśli pojawią się czynniki ryzyka (np. cukrzyca ciężarnych czy nadciśnienie) a także w przebiegu ciąży mnogiej – badanie USG wykonuje się częściej, nawet raz na 2 tygodnie. Wyżej wymienione terminy obowiązują w przypadku korzystania z lekarza mającego umowę z NFZ. Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie ciąży prywatnie, poza 3 wymaganymi badaniami lekarz może wykonywać USG częściej.

 

12 tydzień ciąży USG – dlaczego jest takie ważne?

Umownie mówi się o 12 tygodniu, a tak naprawdę między 11 a 14 tygodniem ciąży wykonuje się tzw. USG genetyczne. Jest ono, jak każde USG, badaniem nieinwazyjnym. Głównym celem tego badania jest oszacowanie ryzyka wystąpienia u płodu wybranych wad genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau, a także podjęcie decyzji o wykonywaniu lub nie diagnostyki inwazyjnej. Drugim celem badania jest ocena budowy zarodka i prawidłowości jego rozwoju (pomimo, że maleństwo jest jeszcze bardzo małe, wiele dużych wad budowy można wykluczyć już na tym etapie).

 

USG 12 tydzień ciąży – przebieg badania

Dlaczego USG genetyczne wykonywane jest właśnie na takim etapie ciąży? Ponieważ algorytm liczący ryzyko wystąpienia chorób genetycznych opracowany jest dla zarodków wielkości 45-84 mm, czyli będących w 11-13,6 tygodniu ciąży. Jeśli pacjentka zgłosi się wcześniej lub później – ryzyka nie da się policzyć. Podczas badania, poza rutynowymi czynnościami i pomiarem wielkości płodu, istotna jest  ocena tzw. markerów chorób genetycznych. Najważniejszy z nich to tzw. przezierność karkowa. Nie będziemy zagłębiać się w medyczne terminy – najprościej rzecz ujmując, przezierność karkowa to parametr oceniający obrzęk tkanki podskórnej w okolicy karkowej. Jest to odległość między tkanką podskórną a skórą na wysokości karku płodu. Zwiększenie jej wartości może sugerować wystąpienie u dziecka wad genetycznych.

 

12 tydzień ciąży USG – dla kogo

Trzeba wyraźnie powiedzieć – to badanie jest przeznaczone dla KAŻDEJ ciężarnej! Nie ma znaczenia wiek, samopoczucie czy masa ciała. Także niewystępowanie w rodzinie wad genetycznych nie zwalnia pacjentki z wykonania tego badania.

 

Tętno dziecka w 12 tygodniu ciąży

12 tydzień ciąży, poza koniecznością wykonania USG genetycznego, to także dobry moment na wypróbowanie naszego detektora tętna płodu AngelSounds. Właśnie od tego momentu przyszła mama jest w stanie w zaciszu własnego domu posłuchać bicia serca maluszka będącego w jej brzuchu. Podczas badania lekarskiego na specjalistycznym sprzęcie jest to możliwe we wcześniejszych tygodniach, ale wizyty nie odbywają się przecież codziennie. Natomiast detektora AngelSounds możesz używać codziennie!

 

Ciąża 12 tydzień – jakie zmiany u mamy i dziecka

Skoro już wiemy, jak istotne jest wykonanie badania USG tzw. genetycznego, prześledźmy pokrótce zmiany, jakie zachodzą w tym czasie u przyszłej mamy i u dziecka w jej brzuchu. Jeśli chodzi o mamę, to przykre dolegliwości I trymestru powinny powoli mijać. Wejście w II trymestr ciąży to dla wielu ciężarnych czas odczuwania niesamowitej energii do działania. Pobudzone zostaje libido, narządy płciowe są lepiej ukrwione – jest to świetny czas na miłosne igraszki z ukochanym, mdłości już minęły, a brzuch nie jest jeszcze zbyt duży J Z mniej przyjemnych zmian należy oczekiwać zwiększonej potliwości i zawrotów głowy.

Dziecko w 12 tygodniu ciąży może swobodnie pływać w brzuchu, gdyż zwiększa się ilość wód płodowych. Na tym etapie ciąży maluchowi zaczynają rosnąć paznokcie u rąk, a na skórze pojawiają się zawiązki cebulek włosowych. W kościach szczęki pojawiają się zawiązki zębów stałych. Dziecko jest też bardziej odporne na przechodzone przez Ciebie infekcje.

I co najważniejsze – po 12 tygodniu ciąży mija czas największego ryzyka poronienia!

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS