12 tydzień ciąży – sprawdź zaskakujące fakty!

12 tydzień ciąży – powoli kończy się I, a zaczyna II trymestr ciąży. Mijają poranne nudności, mija czas największego ryzyka poronienia (na które tak naprawdę nie masz wpływu), brzuszek zaczyna się coraz bardziej zaokrąglać i czujesz przypływ niespotykanej dotąd energii do działania. Co jeszcze czeka Cię w 12 tygodniu ciąży? Sprawdźmy to razem!

SPIS TREŚCI:

Dwunasty tydzień ciąży – jakie zmiany?

Ciąża 12 tydzień brzuch – jak wygląda

Dziecko w 12 tygodniu ciąży USG

Brzuch 12 tydzień ciąży – co dzieje się w środku?

12 tydzień ciąży objawy – czego możesz się spodziewać

USG w 12 tygodniu ciąży – dlaczego jest takie ważne?

USG w 12 tygodniu ciąży dopochwowe czy przez brzuch?

Zdjęcia USG 12 tydzień ciąży

Ciąża 12 tydzień badania

FHR w 12 tygodniu ciąży

Jak wygląda dziecko w 12 tygodniu ciąży?

Dziecko w 12 tygodniu ciąży – rozwój narządów

12 tydzień ciąży zdjęcia

Dwunasty tydzień ciąży – jakie zmiany?

Ciąża dwunasty tydzień – czego możesz się spodziewać po Twoim ciele? Dla większości ciężarnych końcówka I trymestru to koniec nieprzyjemnych dolegliwości, które pojawiały się na początku ciąży: mdłości, wymiotów, nadmiernej senności, kłopotów trawiennych. Zaczyna się natomiast okres, w którym Twoje włosy stają się gęste i błyszczące, skóra promienieje a paznokcie są mocne jak nigdy dotąd! Ta prawidłowość nie dotyczy 100% kobiet w stanie błogosławionym, ale dotyczy zdecydowanej większości z nich, więc masz duże szanse, że także będziesz wyglądać kwitnąco!
Z mniej przyjemnych objawów możesz zauważyć (i poczuć!) powiększające się piersi i brodawki (które w miarę upływu ciąży stają się także ciemniejsze). Jak przyzwyczaisz się do ich nowego wyglądu i rozmiaru, będą Twoją dumą, jednak początki tego procesu mogą być momentami nieprzyjemne, a czasami wręcz bolesne.

powrót na górę strony ^

Ciąża 12 tydzień brzuch – jak wygląda

Jak wygląda Twój brzuszek w 12 tygodniu ciąży? Jest już wyraźnie zaznaczony czy jeszcze zupełnie wklęsły? I jedna i druga opcja jest całkowicie normalna. U niektórych ciężarnych brzuch powoli zaokrągla się już ok 10 tygodnia ciąży, a u innych w 20 tygodniu jest jeszcze słabo widoczny. Jest to kwestia indywidualna i nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach. Szybszy wzrost ciążowego brzuszka może być spowodowany m.in.:

  • niskim wzrostem,
  • szczupłą budową ciała,
  • niewyćwiczonymi mięśniami brzucha,
  • przebytymi wcześniej ciążami,
  • bardzo szybkim przyrostem wagi w I trymestrze,
 • nieposkromionym apetytem w początkach ciąży.

Niektóre kobiety mogą zauważyć także pojawienie się ciemniejszej kreski, biegnącej od pępka do spojenia łonowego. Jest to tzw. linea negra, której występowanie jest związane ze zwiększoną ilością produkcji melaniny w ciąży. Nie jest to żaden objaw chorobowy. Kreska staje się ciemniejsza wraz z przebiegiem ciąży i blednie po porodzie.

Być może obawiasz się, że na Twoim brzuchu powstaną nieestetyczne pręgi, czyli rozstępy? Spokojnie, nie powstają one u wszystkich i z pewnością nie na tym etapie ciąży. Jednak 12 tydzień ciąży, czyli końcówka I trymestru to dobry czas, aby zacząć profilaktykę, stosując kremy czy olejki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Nie dają one 100% pewności, że rozstępy się nie pojawią, jednak mogą znacznie zminimalizować ich ilość czy intensywność koloru.

powrót na górę strony ^

Dziecko w 12 tygodniu ciąży USG

usg-12-tydzien
USG w 12 tygodniu ciąży

powrót na górę strony ^

Brzuch 12 tydzień ciąży – co dzieje się w środku?

I nie chodzi nam tutaj o rozwój dziecka – o tym napiszemy w dalszej części tekstu. W tym momencie odpowiemy na pytanie: jaka jest wielkość macicy w 12 tygodniu ciąży? Nie będziemy przytaczać medycznych terminów, najprościej rzecz ujmując – Twoja macica jest wielkości zaciśniętej pięści mężczyzny. Może się wydawać niewielka, jak na 12 tydzień ciąży, prawda? Spokojnie, macica cały czas powiększa się, co możesz niekiedy odczuwać jako pobolewanie podbrzusza. Nieobce jest Ci pewnie także uczucie ciągnięcia, szczególnie w pachwinach. Dzieje się tak dlatego, iż intensywnie rozciągają się więzadła przytrzymujące macicę.

Jak już jesteśmy w temacie brzuszków, rozwiejmy wątpliwości, jakie budzą bóle podbrzusza w 12 tygodniu ciąży. Przeważnie są one spowodowane wymienionym wyżej powiększaniem się macicy. Odczuwane mogą być nieraz jak dolegliwości menstruacyjne. Dopóki bóle nie stają się silne, nie odczuwasz regularnych skurczów bądź nie masz brunatnego czy krwistego plamienia – nie ma większego powodu do niepokoju. Jednak jeśli denerwujesz się, że coś może być nie tak – nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

powrót na górę strony ^

12 tydzień ciąży objawy – czego możesz się spodziewać

Jak już wcześniej wspominaliśmy, nieprzyjemne dolegliwości I trymestru ciąży powinny powoli odchodzić w zapomnienie. Dotychczasowe uczucie zmęczenia i senność zostają zastąpione zastrzykiem pozytywnej energii do działania. Są też jednak sytuacje, w których zastanawiasz się, czy wszystko jest w porządku z Twoją ciążą. Należą do nich m.in.:

  • kłucie w podbrzuszu w 12 tygodniu ciąży – w większości przypadków spowodowane jest po prostu powiększającą się macicą oraz rozciąganiem się więzadeł ją podtrzymujących. Ciężarna może więc odczuwać delikatne kłucie w dole brzucha i jest to całkowicie normalne. Czasem jest to także znak, że przyszła mama jest zbyt aktywna fizycznie. Najlepszym wyjściem jest skonsultowanie tej dolegliwości z lekarzem, który oceni, jakie ćwiczenia fizyczne mogą być wykonywane w ciąży, a jakie mogą zaczekać na czas po porodzie i połogu;
  • plamienie w 12 tygodniu ciąży. Jeśli wydzielina z dróg rodnych jest nawet obfita, ale bezbarwna/ przejrzysta i bezwonna, jest to stan całkowicie fizjologiczny. Dla zachowania poczucia świeżości warto zaopatrzyć się we wkładki higieniczne lub nawet najcieńsze podpaski i regularnie je zmieniać. Należy zachować czujność, gdy pojawi się swędzenie czy pieczenie okolic intymnych a wydzielina stanie się biaława lub żółtawa i zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Może to świadczyć o zakażeniu, które stosunkowo często zdarza się w ciąży. Natomiast brunatne czy czerwone plamienia to sygnał, że trzeba jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarza;
  • ból jajników w 12 tygodniu ciąży. Ciężarna może odczuwać bóle jajników w początkowych tygodniach ciąży – muszą się one dostosować do innego cyklu, niż obowiązujący poza ciążą. Jednak w 12 tygodniu ciąży jajniki nie powinny dawać o sobie znać. Jeśli jednak ból jajników pojawi się, a towarzyszą mu plamienia i gorączka, jak najszybciej udaj się do lekarza. Niekiedy ból występujący po odbytym stosunku płciowym może oznaczać zapalenie przydatków. Jest to także sygnał, że należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
 • odklejenie łożyska w 12 tygodniu ciąży – wiele przyszłych mam obawia się także problemów z łożyskiem w ciąży. Jednak o odklejaniu łożyska i spowodowanym tym zagrożeniem dla matki i dziecka mówimy dopiero w zaawansowanym II oraz III trymestrze ciąży. W 12 tygodniu ciąży łożysko zaczyna tak naprawdę w pełni funkcjonować. Jeśli cokolwiek z jego budową byłoby nie w porządku, byłoby to widoczne we wcześniejszych tygodniach ciąży. Poza tym ginekolog podczas badania USG bada także łożysko, więc nie ma powodów do obaw.

powrót na górę strony ^

USG w 12 tygodniu ciąży – dlaczego jest takie ważne?

Ciąża 12 tydzień USG – jeśli to Twoja pierwsza ciąża, możesz jeszcze nie wiedzieć, że to badanie jest niezmiernie istotne. Chodzi bowiem o wykonanie tzw. nieinwazyjnego badania prenatalnego, dla którego USG w ciąży 12 tydzień jest idealnym terminem. Na początku jednak wyjaśnijmy, czym jest USG – jest to badanie ultrasonograficzne, w którym wykorzystuje się ultradźwięki do monitorowania rozwoju dziecka oraz rozwoju ciąży. Badanie jest wykonywane minimum 3 razy w trakcie ciąży, w każdym trymestrze minimum jedno badanie. USG ciąży w 12 tygodniu jest ważne ze względu na określenie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych u dziecka, o czym napiszemy poniżej.

powrót na górę strony ^

USG w 12 tygodniu ciąży dopochwowe czy przez brzuch?

Generalnie od 12 tygodnia to i kolejne badanie USG powinno być wykonywane przez brzuch. Czasami jednak lekarz wykona całe bądź część badania USG w 12 tygodniu ciąży dopochwowo, gdy maluch zawinie się lub odwróci tak, iż nie jest możliwe dokładne zbadanie go badaniem USG przez powłoki brzuszne. Badanie USG w 12 tygodniu ciąży dopochwowe jest także wykonywane u otyłych kobiet, u których łatwiej jest dostrzec szczegóły budowy dziecka w taki właśnie sposób.

powrót na górę strony ^

Badania prenatalne w 12 tygodniu ciąży

Badania genetyczne w 12 tygodniu ciąży – to stwierdzenie często kojarzy nam się nieprzyjemnie, z inwazyjnymi metodami badań, niosącymi zagrożenie dla płodu. Owszem, są i takie badania, ale USG prenatalne w 12 tygodniu ciąży do nich nie należy. To badanie USG, poza standardowymi pomiarami wykonywanymi podczas każdej ultrasonografie, polega także na pomiarze tzw. przezierności karkowej, czyli parametru oceniającego obrzęk tkanki podskórnej w okolicy karkowej. Jest to odległość między tkanką podskórną a skórą na wysokości karku płodu. Zwiększenie jej wartości może sugerować wystąpienie u dziecka wad genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Mówi się, że należy wykonać USG genetyczne w 12 tygodniu ciąży, ale jest to uśrednienie – zakres czasu na jego wykonanie wynosi tak naprawdę od 11 do 13+6 tygodnia ciąży. Dlaczego? Ponieważ algorytm liczący ryzyko wystąpienia chorób genetycznych opracowany jest dla zarodków wielkości 45-84 mm, czyli będących właśnie w tych tygodniach ciąży.

powrót na górę strony ^

Ciąża 12 tydzień badania

Jakie pozostałe badania poza USG genetycznym czekają Cię w 12 tygodniu ciąży? Z pewnością będzie to badanie ginekologiczne, podczas którego lekarz oceni, czy szyjka macicy nie skraca się przedwcześnie i czy ma odpowiednią twardość. Warto zapisać sobie także ile przytyłaś od ostatniej wizyty a także przynieść ze sobą wyniki ostatnich badań. Możliwe, że otrzymasz skierowanie na wykonanie morfologii krwi. Jeśli nie miałaś wykonywanej cytologii w ostatnim czasie, także powiedz o tym lekarzowi. Badanie w 12 tygodniu ciąży, które także powinno być wykonane, to pomiar ciśnienia tętniczego. Pamiętaj, że w ciąży może wystąpić naturalny niewielki wzrost ciśnienia, jednak przy utrzymującym się dużym wzroście należy stale monitorować ciśnienie, aby uniknąć powikłań w dalszym etapie ciąży.

powrót na górę strony ^

FHR w 12 tygodniu ciąży

Zastanawiasz się, co kryje się za skrótem FHR w badaniu ciążowym? Z języka angielskiego FHR to fetal heart rate, czyli po polsku tętno płodu. Informację o tętnie Twojego maleństwa otrzymasz zapisaną na wydruku z badania ultrasonograficznego. Przyjmuje się, że prawidłowe tętno dziecka w brzuchu mamy w 12 tygodniu ciąży wynosi ok 160 uderzeń na minutę, czyli jest znacznie wyższe niż u dorosłej osoby, u której tętno wynosi ok 70-75 uderzeń na minutę (u ciężarnych ok 75-90). Nie ma zatem powodów do obaw, gdy podczas badania USG lekarz włączy głośnik i usłyszysz, że małe serduszko w Twoim brzuchu brzmi jak…galop małego kucyka 🙂

12 tydzień ciąży to także idealny moment, aby słuchać tętna bicia Twojego maleństwa w zaciszu własnego domu, bez konieczności wizyty u lekarza. Jest to możliwe dzięki detektorowi tętna płodu AngelSounds. Wystarczy położyć się wygodnie, nanieść nieco żelu do brzuch, przyłożyć głowicę detektora i…cieszyć się (również wspólnie z partnerem czy rodziną) najpiękniejszym dźwiękiem dla każdej przyszłej mamy. Jeszcze nie czujesz kuksańców maleństwa, ale już słyszysz bicie jego serca!

powrót na górę strony ^

Jak wygląda dziecko w 12 tygodniu ciąży?

Wiesz, ile mierzy dziecko w 12 tygodniu ciąży? Lub jaka jest ogólna wielkość dziecka w 12 tygodniu ciąży? Prześledźmy teraz pokrótce wielkość płodu w 12 tygodniu ciąży. A jest co śledzić! W 12 tygodniu ciąży Twoje dziecko:

  • ma wielkość mniej więcej śliwki – od czubka głowy do pupy mierzy ok 6,3 cm, a waży ok 14 g. Wydaje się, że to niewiele, ale dziecko rośnie jak na drożdżach! W ostatnich 3 tygodniach zwiększyło swoją wielkość aż dwukrotnie;
  • ma już rozdzielone palce u dłoni i u stóp. Można też zauważyć na nich małe paznokietki!;
  • tworzy w swoich dziąsłach zalążki zębów;
  • zaczyna mieć zalążki cebulek włosowych na głowie;
  • reaguje na bodźce z zewnątrz, chociaż Ty na razie nie jesteś w stanie wyczuć jego ruchów;
 • narządy płciowe w 12 tygodniu są już ukształtowane – jeśli mogłabyś podejrzeć swoje dziecko w brzuchu, wiedziałabyś, czy za kilka miesięcy powitasz dziewczynkę, czy chłopca! Aby zobaczyć płeć na USG, musisz poczekać minimum do 16-17, a najlepiej do 20 tygodnia, kiedy będziesz miała wykonywane badanie USG tzw. połówkowe. Jednak jeśli mielibyśmy możliwość dokładnego obejrzenia dziecka w brzuchu, to rozpoznalibyśmy płeć w 12 tygodniu ciąży.

powrót na górę strony ^

Dziecko w 12 tygodniu ciąży – rozwój narządów

12 tydzień ciąży to czas, w którym dziecko w Twoim brzuchu ma już rozwinięte praktycznie wszystkie narządy, które intensywnie pracują, aby do momentu porodu działać bez zarzutu. A jak dokładnie wygląda rozwój płodu w 12 tygodniu ciąży? W tym czasie Twoje dziecko:

  • ćwiczy swoje ruchy perystaltyczne, aby móc przesuwać jedzenie w przewodzie pokarmowym;
  • rozpoczyna rozwój układu odpornościowego – jego szpik kostny zaczyna wytwarzać białe krwinki;
 • rozpoczyna się rozwój móżdżku, odpowiedzialnego za utrzymywanie równowagi;
  nadal intensywnie rozwija wszystkie pozostałe układy.
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS