Ile trwa ciąża – czyli co z tymi 9 miesiącami?

Jesteś w ciąży, planujesz ją, a może jesteś już po, ale nadal nie jesteś w stanie ze stuprocentową pewnością stwierdzić, ile trwa ciąża? Być może dlatego, że… odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta i jednoznaczna! Chcesz dowiedzieć się, ile trwa ciąża u człowieka? Sprawdź, jakimi metodami określa się czas trwania ciąży.

 

Ile trwa ciąża, czyli co z tymi 9 miesiącami

Najczęściej stosuje się pojęcie „9 miesięcy ciąży”. Wszystko w porządku, ale…przecież nie wszystkie miesiące mają tyle samo dni! Aby bardziej doprecyzować, możemy posłużyć się określeniem „10 miesięcy księżycowych” –miesiąc księżycowy to 28 dni, stąd proste obliczenie – ciąża powinna trwać 280 dni. Jako, że jednak większość z nas posługuje się miesiącami kalendarzowymi, dla uproszczenia przyjmuje się, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli ok 40 tygodni. Natomiast ile dokładnie trwa ciąża – zależy już tylko i wyłącznie od… malucha będącego w brzuchu – to ostatecznie on decyduje, kiedy chce zobaczyć świat po drugiej stronie maminego brzucha 🙂

 

Ile trwa ciąża – norma

Nie można także zapominać o fakcie, że prawidłowe rozwiązanie, czyli poród, może nastąpić także po ukończonym 37 tygodniu ciąży, a także do ukończonego 42 tygodnia ciąży. Biorąc to pod uwagę, ciąża może trwać 280 dni (10 miesięcy księżycowych x 28 dni) +/- 20 dni. Dzieci urodzone przed ukończonym 37 tygodniem ciąży nazywane są wcześniakami. Po porodzie wymagają wzmożonej obserwacji i opieki lekarskiej oraz monitorowania tempa ich rozwoju. Natomiast noworodki urodzone po ukończonym 40 tygodniu ciąży to dzieci z tzw. ciąży przenoszonej, która nie może trwać dłużej niż ukończony 42 tydzień ciąży. Wtedy lekarz decyduje o wywołaniu porodu.

 

Ile trwa ciąża – jak obliczyć termin porodu

Często kobiety w ciąży chciałyby wiedzieć, ile trwa ciąża od momentu zapłodnienia, aby móc obliczyć termin porodu.. Nie jest to jednak proste, gdyż najlepiej w takiej sytuacji byłoby znać dokładnie datę poczęcia, co jest niestety ciężkie do ustalenia. Dlatego najczęściej stosowaną metodą, także przez lekarzy, jest określenie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, odjęcie od tej daty 3 miesięcy a następnie dodanie 7 dni…i mamy gotową przewidywaną datę porodu. Nie przywiązujmy się jednak do niej za bardzo. Źródła mówią, że jedynie 5% noworodków przychodzi na świat dokładnie w wyznaczonym dniu! Jednak należy wyznaczyć ten dzień, aby mieć odniesienie np. co do wielkości rozwijającego się w brzuchu dziecka.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS