Pierwsze ruchy dziecka – Sprawdź kiedy się pojawiają

Siadasz wygodnie, z dumą wypinasz swój wypukły brzuszek, delikatnie go głaszczesz, masujesz, cichutko do niego śpiewasz i…cisza. Żadnej reakcji. A przecież jesteś już w 19 tygodniu ciąży! A Twoja koleżanka, mama dwójki szkrabów, czuła pierwsze ruchy dziecka już w 16 tygodniu! Czy coś jest nie tak z Twoim maleństwem? Spokojnie, nie ma powodu do niepokoju. Choć jesteśmy pewni, że z niecierpliwością oczekujesz na pierwsze kuksańce ze strony swojego brzucha – uzbrój się w cierpliwość i na początek przeczytaj ten tekst…

 

Pierwsze ruchy dziecka – kiedy się pojawiają?

Choć jeszcze daleka droga, abyś Ty to poczuła, to Twoje dziecko już w 7 tygodniu ciąży rozpoczyna swoje pierwsze wygibasy. Właśnie wtedy rozwija mu się zmysł dotyku, który maleństwo intensywnie odkrywa. Można nieraz zaobserwować to na USG – pomimo tego, że mierzy około centymetra, to można już zauważyć ramiona i nóżki, które ‘machają’ do nas po drugiej stronie brzucha.

A kiedy Ty możesz odczuć pierwsze namacalne sygnały ze strony maleństwa? Przyjmuje się, że pierworódki odczuwają faktyczne ruchy dziecka nieco później (ok 20-22 tygodnia ciąży) niż kobiety, które urodziły już minimum jedno dziecko. Te drugie mogą odczuć pierwsze ruchy już ok. 16 tygodnia ciąży. Wynika to z faktu, że pierwiastki (kobiety rodzące po raz pierwszy) często mylą ruchy dziecka…z pracą jelit! Natomiast doświadczone w ciąży mamy bez problemu odczują, kiedy znać o sobie daje dziecko a kiedy…coś innego J

 

Jak wyglądają pierwsze ruchy dziecka?

Czego się spodziewać po pierwszym kontakcie z dzieckiem w brzuchu? Nie oczekuj spektakularnych kuksańców – kuksańców początku możesz odczuwać delikatne muśnięcia (niektóre kobiety porównują je do dotyku skrzydeł motyla), łaskotanie, mrowienie, ‘smyranie’, bulgotanie, przelewanie – ile mam, tyle określeń. Dziecko ma jeszcze dużo miejsca w brzuchu, więc nawet jeśli fika koziołki czy próbuje Cię boksować (tak tak, już to potrafi!), to nie odczujesz tego tak mocno, jak będziesz to odczuwać między 24 a 28 tygodniem ciąży – wtedy wzrasta aktywność dziecka oraz jego masa, więc każdy kopniak jest wyraźnie wyczuwalny (i widoczny!). Pamiętaj także o tym, że pierwsze ruchy dziecka w brzuchu Ty wyczujesz o wiele szybciej niż Twój partner i pozostałe osoby. Tylko Ty jesteś w stanie poczuć kontakt ze swoim dzieckiem najpełniej i najszybciej.

 

Kiedy dziecko rusza się najczęściej?

Mogłoby się wydawać dziwne, że najwięcej ruchów dziecka czujesz nie podczas intensywnego dnia, ale…wieczorem, kiedy odpoczywasz. Jednak ma to swoje sensowne wytłumaczenie – podczas gdy Ty spacerujesz, gotujesz, pracujesz – ruszasz się, a taki ruch po prostu…usypia dziecko. Dopiero gdy Ty zwalniasz obroty i w końcu pozwalasz sobie na błogi relaks na kanapie – maluch, wypoczęty i rześki – nabiera ochoty na harce. Niektórzy radzą mamom, aby zapisywały pory, podczas których ich maleństwo wykazuje największą aktywność – niewykluczone, że po porodzie ten stan się utrzyma.

 

Jak zmieniają się ruchy dziecka w trakcie ciąży?

Skoro jesteś już za odkryciem pierwszych ruchów dziecka, to w dalszym przebiegu ciąży te odczucia będą się nasilały. Dziecko będzie miało coraz więcej siły i jednocześnie mniej miejsca w macicy, przez co kuksańce będą widoczne i czasem nawet dotkliwie odczuwalne. Dziecko będzie się przeciągało, wypinało pupę, robiło koziołki… Wszystko to odczujesz nie tylko na brzuchu, ale też na żołądku (jeśli cierpisz na zgagę, może się ona nasilić), pęcherzu moczowym (tak tak, wizyty w toalecie będą jeszcze częstsze!), kręgosłupie czy żebrach (potrafią zaboleć!). Intensywność i częstość ruchów będzie maleć w ostatnich tygodniach ciąży – malec jest już duży, ma mało miejsca w brzuchu i dużo odpoczywa. Bierz z niego przykład – on też przygotowuje się do porodu, tak jak Ty.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Kiedy udać się do naszego ginekologa, gdy coś nas niepokoi? Nie zwlekaj z wizytą, gdy:

  • ukończyłaś 22 tydzień ciąży i jeszcze nie poczułaś ruchów dziecka;
  • ruchliwość dziecka spadła – nie naliczyłaś więcej niż 10 ruchów w ciągu 12 godzin;
  • gdy ruchliwe dotąd dziecko nagle przestało dawać o sobie znać;
  •  gdy ruchliwość nagle i gwałtownie wzrosła

 

Jeśli nie przydarzyła Ci się żadna z wyżej wymienionych sytuacji a i tak jesteś zaniepokojona – zachęcamy do nabycia detektora tętna płodu AngelSounds, dzięki któremu będziesz mogła we własnym domu posłuchać bicia serca Twojego maluszka. To doskonałe remedium na matczyną troskę i niepokój J

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS