Ruchy dziecka w ciąży – co powinna wiedzieć każda przyszła mama?

Ciąża bez wątpienia jest czasem wielkiej radości. Pierwsze ruchy dziecka są momentem wzruszającym, którego z niecierpliwością wyczekują przyszłe mamy. Jest to wspomnienie, które chcesz zachować do końca życia, bo właśnie teraz poczułaś i jesteś całkowicie pewna, że pod Twoim sercem rozwija się nowe życie.  Jednak dla wielu mam ruchy dziecka mogą być powodem do niepokoju.  Podpowiemy kiedy można się ich spodziewać i jak je rozpoznać.

Pierwsze ruchy dziecka

Bazując na badaniach USG, pierwsze ruchy można zaobserwować już w 7 tygodniu ciąży. Maleństwo ma wtedy dopiero około centymetra, więc jeszcze jeszcze nie jesteś w stanie ich wyczuć.  Będąc na półmetku ciąży, w okolicach dwudziestego tygodnia, możesz spodziewać się, że dziecko da o sobie znać i będzie to odczuwalne w Twoim brzuchu. Kobiety, które już rodziły, najczęściej czują ruchy dziecka szybciej – około szesnastego tygodnia ciąży. Początkowo możesz nawet nie rozpoznać, że to Twoje maleństwo! Pierwsze ruchy dziecka są subiektywnych odczuciem. Mamy często opisują je jako bulgotanie, łaskotanie, przelewanie w brzuchu, muskanie… W tym czasie musisz wsłuchać się w swój brzuch i skupić się na tym co czujesz i jak czujesz.  Już niedługo zaczniesz odczuwać regularne kopnięcia – tego uczucia na pewno nie pomylisz z niczym innym!

Ruchy dziecka – nasilenie i częstotliwość

Nasilenie i częstotliwość ruchów dziecka jest uzależniona od wielu czynników: tydzień ciąży, sposób ułożenia dziecka, Twoja waga przed ciążą, wrażliwość zakończeń nerwowych a nawet.. Twoje samopoczucie! Uspokajamy mamy, które nerwowo spoglądają na swój brzuch i zamartwiają się, że nie jest dokładnie tak jak w podręczniku. Pierwsze odczuwalne ruchy dziecka nigdy nie będą identyczne, nie porównuj się do koleżanki! Niektóre dzieci są bardziej aktywne, inne więcej odpoczywają. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić lekarza o badanie USG, oceni on stan dziecka, a przy okazji uspokoi Twoje nerwy.

Kiedy zacząć liczyć ruchy dziecka?

Ruchy powinnaś zacząć liczyć od 28 tygodnia ciąży. To jest czas, kiedy powinnaś odczuwać ruchy każdego dnia. Jeśli nie czujesz dziecka, spróbuj zjeść posiłek a następnie wygodnie położyć się i czekać. Maleństwo w ciągu godziny powinno poruszyć się co najmniej kilka razy. Jeśli w brzuchu nic się nie dzieje przez 8-12 godzin – koniecznie udaj się do lekarza. Zastanowić powinien Cię brak ruchów, ale także ich nadmiar. Dziecko przecież musi kiedyś spać! Jeśli ruchy dziecka czujesz nieustannie może okazać się, że maleństwo przeciw czemuś protestuje. Wsłuchuj się w swój brzuch i ufaj intuicji, jednak jeśli dzieje się coś niepokojącego – zawsze warto zrobić badanie USG.

Staraj się reagować na kopnięcia – odpowiadaj, głaszcz, przyłóż dłoń do brzucha… Pokaż dziecku, że jest dla Ciebie najważniejsze na świecie!

Więź między mamą a dzieckiem

Ruchy dziecka są niezwykle ważne zarówno dla przyszłej mamy, jak i samego malucha. Maleństwo nie potrafi się z Tobą porozumieć w inny sposób. Staraj się reagować na kopnięcia – odpowiadaj, głaszcz, przyłóż dłoń do brzucha… Pod koniec pierwszego trymestru dziecko zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne. To dzięki ruchom dziecka  możesz kontrolować stan jego zdrowia ale również tworzyć jedyną, niepowtarzalną i niezwykle silną więź.

Posłuchaj jak bije jego serduszko dzięki detektorowi tętna płodu AngelSounds.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS