Probiotyki w ciąży – dowiedz się jaki mają wpływ na ciążę

Zastanawiasz się czasem, czy ciąża to właściwy czas na przyjmowanie probiotyków? W końcu zewsząd bombardują przekazy, że w ciąży należy ograniczyć zażywanie leków i suplementów do minimum, bo większość z nich może mieć niekorzystny wpływ na rozwijające się w Twoim brzuchu dziecko. Jednak probiotyki w ciąży to zupełnie inny temat – warto, a wręcz należy zaopatrzyć się i zażywać odpowiednio dobrane probiotyki. Dlaczego?

Probiotyki w ciąży – czym są?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy – nazywane także potocznie “dobrymi” bakteriami, które, podawane w odpowiednich ilościach, wywierają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Probiotyki tworzą swoistą barierę ochronną przed szkodliwymi drobnoustrojami, wzmacniają naszą odporność i dbają o homeostazę, czyli naturalną równowagę organizmu (odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi rodzajami drobnoustrojów w organizmie). Probiotyki w ciąży są zatem bardzo pożądaną składową diety i dbania o siebie kobiety ciężarnej. Co dokładnie zawdzięcza ona zażywaniu probiotyków?

Dobroczynny wpływ probiotyków na przyszłą mamę

Najczęściej stosowanymi probiotykami w ciąży są probiotyki ginekologiczne – preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, który odpowiada za zachowanie prawidłowego, kwaśnego pH pochwy. W czasie ciąży fizjologicznie pH zmienia się z kwaśnego na zasadowe – przyczyną tego zjawiska jest wzrost ilości estrogenów, progesteronu oraz hormonu hCG. Ponadto śluzówka pochwy jest mocno rozpulchniona, a w komórkach jej nabłonka odkłada się większa niż zazwyczaj ilość glikogenu. Pałeczki kwasu mlekowego zamieniają glikogen w kwas mlekowy, zakwaszając tym samym środowisko pochwy. Jest to bardzo pozytywne działanie, gdyż zasadowe środowisko pochwy sprzyjać może infekcjom grzybiczym i bakteryjnym, które z kolei mogą wpłynąć na przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, odejście wód płodowych, poród przedwczesny czy nawet poronienie.

Probiotyki w ciąży – korzyści dla układu pokarmowego

Poza wspomnianym wyżej dobroczynnym wpływem na układ rodny kobiety ciężarnej, probiotyki wspomagają także prawidłową mikroflorę układu pokarmowego, dzięki czemu szkodliwym szczepom bakterii trudniej jest przedostać się do organizmu kobiety. Nie zapominajmy także o pozytywnym wpływie probiotyków w procesie powrotu do zdrowia po wyleczeniu np. biegunki. Inne zalety przyjmowania probiotyków w ciąży to pomoc w dolegliwościach ciążowych, takich jak nudności, wymioty, zaparcia czy zgaga.

Probiotyki w ciąży – korzystne także dla dziecka

Probiotyki w ciąży to plusy nie tylko dla przyszłej mamy – to także korzyści dla rozwijającego się w jej brzuchu malucha. Probiotyki wpływają na podwyższenie stężenia łożyskowych kwasów tłuszczowych, które są kluczowe dla rozwoju m.in. układu nerwowego płodu. Mają też wpływ na obniżenie stężenia glukozy we krwi, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej mogącej prowadzić do zatrucia ciążowego, które jest zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dla płodu. Badania wskazują także, że dzieci kobiet przyjmujących probiotyki w ciąży są mniej podatne na wystąpienie alergii, otyłości, a także na wystąpienie nietolerancji mleka krowiego.

Zatem – jeśli jesteś szczęśliwą przyszłą mamą, nie zwlekaj i zapytaj lekarza o najlepsze dla Ciebie i dla Twojego malucha probiotyki – zapewnij pełnię zdrowia sobie i jemu 🙂

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS