W którym tygodniu można poznać płeć dziecka?

Jesteś w początkowym etapie ciąży i już nie możesz się doczekać, aby wiedzieć, jakiego koloru ciuszki kupować? A może po prostu jesteś ciekawa, w którym tygodniu można poznać płeć dziecka w brzuchu mamy? My to wiemy – czytaj dalej i poznaj interesujące fakty na temat wykrycia płci nawet w 10 tygodniu ciąży!

Płeć… czyli co?

Zanim dowiemy się, w którym tygodniu można poznać płeć dziecka, dobrze zdać sobie sprawę, czym tak naprawdę owa płeć jest. Wbrew powszechnej opinii, płeć nie oznacza jedynie sklasyfikowania człowieka jako kobiety czy mężczyzny po budowie narządów płciowych. Oczywiście, w przypadku, gdy mówimy o płci dziecka w brzuchu mamy, chodzi nam dokładnie o to, jednak omawiając termin ‚płeć’ w szerszym kontekście, zwracamy także uwagę na aspekt psychologiczny czy społeczny.

W którym tygodniu można poznać płeć dziecka – słów kilka o zapłodnieniu

Tak, tak – pomimo różnych mitów krążących po Internecie czy wśród legend ludowych – płeć zdeterminowana jest już podczas zapłodnienia, a dokładniej – gdy ‚wybrany’ plemnik dostanie się do komórki jajowej. Jeśli ów plemnik będzie zawierał chromosom X – oznacza to, że za kilka miesięcy powitamy na świecie małą dziewczynkę, gdy zaś chromosom Y – będziemy świętować urodzenie chłopca. I na nic zdadzą się rady udzielane ciężarnym – ‚jedz to lub tamto’, ‚postaraj się zaczarować płeć – kup odpowiednie ciuszki’ itp. Płeć dziecka jest określona już w momencie zapłodnienia – to fakt. Natomiast pytanie, w którym tygodniu można poznać płeć dziecka przez osoby będące ‚na zewnątrz’ brzucha – to już inna sprawa.

Płeć dziecka – w którym tygodniu jest widoczna?

Ok, wiemy zatem, że płeć dziecka jest zdeterminowana już podczas zapłodnienia. A kiedy my możemy ją zobaczyć? Najpewniejszą i sprawdzoną metodą diagnostyki płci jest oczywiście USG – czyli ultrasonograf. Niektórzy lekarze wyrokują płeć już ok 12 tygodnia ciąży, jednak dopiero w połowie ciąży, podczas szczegółowego badania ‚połówkowego’ można z dużym prawdopodobieństwem określić, czy w brzuchu podglądamy małego chłopca czy małą dziewczynkę. Zewnętrzne narządy dziecka są już na tyle widoczne, że – przy odpowiednim ułożeniu – nawet rodzice malucha są w stanie sami określić płeć malucha.

USG płeć dziecka – czy daje 100% pewności?

Pomimo ciągłego doskonalenia zarówno sprzętu USG, jak i kompetencji lekarzy, cały czas zdarza się, że podczas porodu wyczekiwany Jaś okazuje się słodką Zuzią, bądź w różowy śpioszek ubiera się płaczącego Antosia. Nie wynika to z niekompetencji specjalistów czy wady sprzętu – przyczyną może być ułożenie dziecka, uniemożliwiające dokładne określenie płci, rzadkie wykonywanie badania USG – im częściej jest ono wykonywane, tym większe prawdopodobieństwo, że lekarz trafnie odczyta z obrazu płeć dziecka.

Jednak 100% pewności do płci poznajemy dopiero… przy porodzie 🙂

Czy wiesz, że już od 12 tygodnia możesz posłuchać bicia serca swojego maluszka?

Zobacz jak działa detektor tętna płodu AngelSounds >

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS