Koronawirus a ciąża – 4 rzeczy, które powinny wiedzieć kobiety ciężarne

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 to trudny okres dla każdego z nas. Dynamicznie rosnąca ilość zakażeń i zgonów na świecie napawa lękiem oraz obawą o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Nie inaczej jest w przypadku kobiet ciężarnych, które obecnie martwią się nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale również jeszcze nienarodzonego dziecka. Aby jednak je uspokoić wyjaśniamy, czy koronawirus w ciąży to duże niebezpieczeństwo oraz co zrobić, aby zmniejszyć poziom stresu w okresie ciąży.

Koronawirus a płód – czy jest się czego obawiać?

Koronawirus określany jako SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19 to stosunkowo nowy patogen z Chin, nad którym nieustannie trwają intensywne badania na całym świecie. Mimo że wiedza na jego temat wciąż jest niewystarczająca, to z dnia na dzień naukowcom udaje się uzyskać coraz więcej nowych, istotnych informacji. Na świecie i w Polsce pod obserwacją są również kobiety ciężarne, aby ustalić, czy wirus SARS-CoV-2 może stanowić zagrożenie dla płodu.

Mimo że wśród niektórych kobiet ciężarnych zainfekowanych wirusem i cierpiących na chorobę  COVID-19 zaobserwowano kilka przypadków przedwczesnych porodów, to dane na ten temat wciąż nie są wiarygodne. Fakt ten mógł bowiem wynikać ze spontanicznego rozpoczęcia porodu lub decyzji lekarza, co obecnie pozwala stwierdzić, że koronawirus nie jest uznawany za czynnik ryzyka przedwczesnego porodu lub poronienia. Naukowcy wciąż nie wykazali również możliwości przedostawania się wirusa SARS-CoV-2 z organizmu matki przez łożysko do płodu. Opisany w literaturze przypadek chorego noworodka mógł więc wynikać z zakażenia poporodowego, czego przy restrykcyjnych normach sanitarnych udaje się uniknąć w polskich szpitalach. Kobiety ciężarne mogą więc zgodnie ze stanem dzisiejszej wiedzy być spokojne o swojego maluszka.

Koronawirus w ciąży, czyli dlaczego nie ma większych powodów do obaw

Kobiety ciężarne w czasie obecnej pandemii koronawirusa zaliczane są do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia. Fakt ten jednak wynika ze swego rodzaju ostrożności, ponieważ ciąża jest stanem fizjologicznym, podczas którego zachodzą intensywne zmiany w ciele kobiety, co zwiększa ryzyko niektórych infekcji. Przykładowo znana nam wszystkim doskonale grypa może zagrażać ciąży. Analogicznie lekarze podchodzą więc do wirusa SARS-CoV-2.

Jednocześnie warto pamiętać, że są to działania czysto profilaktyczne. Większość kobiet ciężarnych zakażenie koronawirusem przechodzi bowiem łagodnie, a odczuwane objawy grypopodobne, takie jak osłabienie, bóle mięśni, podwyższona temperatura oraz suchy kaszel nie są dotkliwie nasilone. Co więcej, zgodnie z podawanymi statystykami rozprzestrzeniania się wirusa, wszystkie kobiety w ciąży dotknięte cięższym przebiegiem choroby COVID-19 wróciły do zdrowia, a poród przebiegł zgodnie z planem. Na świecie do tej pory nie wykazano też żadnego przypadku śmierci kobiety ciężarnej zarażonej wirusem. Przy zachowaniu właściwych środków ochrony osobistej, wszystkie przyszłe mamy powinny więc być bezpieczne, ponieważ koronawirus w ciąży nie stanowi zagrożenia większego niż dla pozostałych kobiet.

Koronawirus a ciąża – jak uchronić się przed zachorowaniem?

Zalecenia epidemiologów dla kobiet w ciąży w trakcie pandemii koronawirusa niczym nie odbiegają od standardowych zasad profilaktycznych. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi należy więc:

  • regularnie myć ręce wodą z mydłem przez przynajmniej 20 sekund lub kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody dezynfekować je preparatem o zawartości co najmniej 60% alkoholu,
  • unikać dotykania rękami twarzy, ust, nosa oraz oczu,
  • w czasie kichania lub kasłania zasłaniać usta i nos zgiętym łokciem albo chusteczką higieniczną, którą tuż po użyciu należy niezwłóczenie wyrzucić do zamykanego kosza na śmieci i zdezynfekować dokładnie dłonie,
  • pozostać w domu i opuszczać go jedynie w uzasadnionych przypadkach, takich jak zakupy, wizyta u lekarza lub wyjście do apteki,
  • unikać skupisk ludzi,
  • unikać kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza kiedy wykazują objawy charakterystyczne dla COVID-19, takie jak kaszel, gorączka, duszności, osłabienie oraz bóle mięśniowe,
  • nie korzystać z telefonu komórkowego w czasie jedzenia, ponieważ na jego powierzchni może przenosić się patogen,
  • korzystać tylko z własnych naczyń oraz sztućców.

Opieka okołoporodowa w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2

Zagadnienia koronawirus a ciąża budzi wiele obaw wśród przyszłych mam. Nie dziwi fakt, że kobiety obawiają się o zdrowie swojego dziecka, ale również własne bezpieczeństwo tuż po porodzie. Niepokój ten wiąże się również ze znacznymi ograniczeniami w przychodniach medycznych oraz szpitalach. Wszystkie placówki tego typu ze względów bezpieczeństwa zmieniły tryb swojej pracy lub zostały zamknięte dla osób z zewnątrz, co ogranicza dostępność wizyt lekarskich oraz badań profilaktycznych. Na szczęście istnieją nowoczesne urządzenia domowe, takie jak detektory tętna płodu, które mogą wpływać uspokajająco na kobiety ciężarne, dzięki możliwości skontrolowania i usłyszenia w zaciszu własnego mieszkania bicia serca swojego nienarodzonego dziecka. Detektory tętna płodu można bez wychodzenia z domu zamówić przez Internet, a ich rola w tym trudnym dla wielu kobiet czasie jest nieoceniona.

Koronawirus w ciąży stanowi też pewne utrudnienie dla samego porodu. Kobiecie w tym ważnym momencie ze względu na ograniczenia nie może towarzyszyć osoba bliska, co wywołuje duży strach oraz niepokój. Tymczasem warto pamiętać, że zgłaszając się do szpitala, nie będziesz sama. O zdrowie Twoje i Twojego dziecka zatroszczą się wykwalifikowani lekarze i położne, których wiedza, wsparcie i doświadczenie to bezcenne towarzystwo w czasie porodu. Nikt nie odbierze Ci też dostępu do telefonu, za pomocą którego łatwo możesz się skontaktować z wybraną osobą.

Ciąża w okresie pandemii wirusa SARS-CoV-2 może być trudna dla wielu kobiet ciężarnych, jednak nie warto stresować się na zapas. Pamiętajmy, że dziecko odczuwa niepokój matki, dlatego powinno się mu tego w miarę możliwości oszczędzić. Stosując się do wszystkich zaleceń specjalistów, można czuć się bezpiecznie, a już niebawem trzymać w objęciach swoje nowo narodzone, zdrowe dziecko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS