Czkawka u dziecka w brzuchu – czy powinna zaniepokoić?

Wszystko, zaczynając od pierwszego badania tętna płodu, poprzez delikatne ruchy a kończąc na silnych kopnięciach, jest jednocześnie powodem do wielkiej radości ale także niepokoju u mam. Szczególnie tych, które są w pierwszej ciąży. Jednym ze zmartwień kobiet są rytmiczne, delikatne ruchy dziecka w brzuchu. A martwić się nie ma czym, Twoje maleństwo ma…. czkawkę! Czkawka u dziecka jest zupełnie normalna i w żadnym stopniu nie jest niebezpieczna dla malucha. 

Powodem czkawki jest zbyt szybkie wypicie płynu owodniowego przez malucha. Czkawka nie jest niebezpieczna dla dzieci. Po 20 tygodniu ciąży regulacja ilości wód odbywa się głównie przez połykanie płynu przez dziecko, które wypija około 0.5 litra na dobę!  Część zużywa na odnowę tkankową a część wydala wraz z moczem. A dlaczego picie płynu owodniowego jest tak istotne dla malucha?

    1. Płyn owodniowy wspiera rozwój płuc – dziecko ćwiczy wdech i wydech a także jego płuca zostają nawilżone
    1. Płyn owodniowy wspiera rozwój układu moczowego – maluch po wypiciu płynu musi go wydalić wraz z moczem, więc testuje działanie układu moczowego a także układu trawiennego i pomaga tkankom w prawidłowym wzroście
  1. Płyn owodniowy odżywia dziecko – zawiera wysokokaloryczne składniki odżywcze w tym białka i cukry. Między innymi poprzez picie płynu owodniowego następuje wymiana substancji odżywczych między tobą a dzieckiem

Czy walczyć z czkawką?

Czkawka u dziecka w brzuchu nie jest niebezpieczna i nie powinna Cię zaniepokoić. Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, wyjątkowo. Warto wiedzieć, że czkawka może trwać od kilku do nawet 30 minut, i w ciągu dnia może się powtarzać. Jeśli występuje rzadziej – to również jest normalne i nie ma powodów do niepokoju! Po ciąży na pewno będziesz wspominać te chwile z rozrzewnieniem. Niestety nie ma jednego dobrego, sprawdzonego sposobu na czkawkę. Jeśli masz ważne spotkanie (albo drzemkę!) i zależy Ci na całkowitym spokoju, spróbuj zmienić pozycje, przejść się albo wypić wodę. Najlepszym sposobem będzie jednak przeczekanie czkawki. Pamiętaj, że jest to nieodłączna część ciąży.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS