5 porad jak zajść w ciążę

Wreszcie nastał ten dzień, w którym postanowiłaś wraz ze swoim mężem czy partnerem, że zaczniecie starać się o dziecko. Przeczytałaś już kilka artykułów na ten temat, podpytałaś koleżanki, ustaliłaś już orientacyjną datę narodzin twojego dzidziusia. Cieszysz się tym bardzo, ale pojawiają się też pierwsze wątpliwości: czy wszystko się uda, jak długo to potrwa, kiedy w całym cyklu jest ten najlepszy moment itd..

Jeśli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania jak zajść w ciążę skutecznie, serdecznie polecamy Ci poniższy tekst.

Są kobiety które zachodzą w ciążę już w pierwszym miesiącu starań. Są też kobiety, którym zajście w ciążę zajmuje trochę więcej czasu. Niestety staje się to problemem coraz częstszym w naszych czasach. Wpływ na to ma środowisko, niezdrowe jedzenie, często też stres, przepracowanie, czy  nieregularny tryb życia.

Przed samym planowanym zajściem w ciążę zrób koniecznie podstawowe badania takie jak morfologia i ogólne badanie moczu oraz tak dla pewności (ponieważ to ma duży wpływ na płodność) zrób też podstawowe badanie poziomu hormonów tarczycy.

Warto również sprawdzić poziom cukru we krwi i zaszczepić się na grypę oraz żółtaczkę (w razie ewentualnej operacji – cięcia cesarskiego zaszczepienie przeciwko żółtaczce uchroni Cię przed zakażeniem tym niebezpiecznym wirusem w szpitalu). Umów się także na wizytę do ginekologa, który pobierze od ciebie materiał do badań cytologicznych i sprawdzi twoją macicę za pomocą USG. Upewnij się czy masz regularne miesiączki, jeśli nie, zapytaj lekarza co może mieć na to wpływ. Jak już zrobisz te wszystkie podstawowe badania i szczepienia usiądź spokojnie i przeczytaj poniższe porady:

1. Upewnij się kiedy masz dni płodne i kochaj się częściej

Ale spokojnie nie oznacza to, że masz się kochać codziennie, po kilka razy. To też trzeba zrobić z rozmysłem. Warto zaopatrzyć się w kalendarzyk, by móc kontrolować swój cykl, my polecamy aplikacje mobilną o nazwie OvuView – jest to bezpłatna aplikacja, którą możesz ściągnąć na telefon. Jest bardzo prosta w obsłudze, wystarczy wpisywać kiedy miałaś okres i program sam wyliczy twoje prawdopodobne dni płodne. Można tam również wpisywać inne, istotne parametry takie jak temperatura czy pojawiający się śluz. Wystarczą dane z ostatnich trzech miesięcy. To taki współczesny kalendarzyk 🙂

Dla jeszcze większej pewności możesz się również zaopatrzyć w aptece w testy owulacyjne. Jeśli masz regularne miesiączki to dni płodne zazwyczaj wypadają dwa tygodnie po ostatniej miesiączce, ale to nie jest regułą i może zależeć od wielu czynników. Starając się o dziecko najlepiej uprawiać sex częściej niż dotychczas, co najmniej trzy razy w tygodniu!

2. Szybciej zajdziesz w ciążę jeśli będziesz się kochać się przed owulacją

W każdym cyklu masz około 6 dni by zajść w ciążę. Najbardziej płodny okres zaczyna się pięć dni przed owulacją i kończy dzień po niej. Jeśli jesteś już pewna, że owulacja nastąpi już niedługo wybierz datę na współżycie 2 dni przed owulacją. Niektórzy eksperci spekulują, że właśnie w tym okresie śluz w szyjce macicy jest najlepiej przygotowany, by pomóc plemnikom przebyć drogę do jajeczka. Pamiętaj plemniki w organizmie kobiety mogą przerwać od 2 do nawet 5 dni!

3. Zrelaksuj się

Jeśli jesteś obecnie w stanie silnego stresu lub intensywnie trenujesz postaraj się na trochę opuścić. Pomocne są różnego rodzaju techniki relaksacyjne, medytacja, joga. Choć nie ma na to żadnych potwierdzonych dowodów, eksperci podejrzewają, że długotrwały stres lub mocny wysiłek mogą mieć wpływ na poziom progesteronu, hormonu niezbędnego do zajścia i utrzymania ciąży. Pamiętaj, że czas starań o dziecko to również idealny moment by zbliżyć się jeszcze bardziej do swojego partnera. To niepowtarzalny moment na to, by gdzieś wspólnie wyjechać, oderwać od codzienności, pośpiechu i stresu. Taki wspólny wypad to najlepszy czas na rozpoczęcie starań i wspaniała okazja by się po prostu zrelaksować! 🙂

4. Nie odkładaj starań na później

Współcześnie bardzo wiele kobiet decyzję o posiadaniu dziecka odkłada na później. Wpływ maja na to czynniki ekonomiczne, mieszkaniowe, zawodowe. Nie odkładaj jednak decyzji o zajściu w ciążę kiedy będziesz dobijać do 40-stki! Musisz pamiętać, że kiedy organizm kobiety starzeje się, liczba jajeczek ulega zmniejszeniu, do tego też część z nich może być już być uszkodzonych. Przyjmuje się, że po 35 roku życia twoja płodność maleje i owulacja może zdarzać się rzadziej niż dotychczas. Oczywiście ten schemat nie dotyczy wszystkich kobiet. Jednak może to mieć spory wpływ na twoją płodność w tym okresie życia. Warto o tym pamiętać przy planowaniu macierzyństwa.

5. Odstaw wszystkie leki, nawet te ziołowe, których używanie nie jest Tobie niezbędne do życia

Niektóre leki mogą mieć wpływ na płodność. Jeśli zażywasz antydepresanty, porozmawiaj z lekarzem o swoich planach co do ciąży. Powszechnie wiadomo, że nie można ich od razu odstawić. Po konsultacji z lekarzem, który prawdopodobnie zmniejszy ich dawkę, postaraj się zaprzestać ich brania przed staraniami o dziecko. W pierwszych trzech miesiącach ciąży nie jest wskazane przyjmowanie jakichkolwiek leków, pamiętaj o tym, zanim wprowadzisz swoje ciążowe plany w życie!

Niektórzy eksperci uważają, że antybiotyki mogą mieć wpływ na funkcjonowanie śluzu w szyjce macicy. Jeśli obecnie przechodzisz infekcje, którą musisz leczyć antybiotykiem poczekaj, aż skończysz przyjmowanie zalecanej dawki leku.

Leki antyhistaminowe stosowane w alergiach i w przeziębieniu mogą mieć również wpływ na śluz w twojej szyjce macicy. Niekiedy zagęszczają go, lub też odwrotnie wysuszają, co może utrudniać plemnikom dotarcie do jajeczka.

Podsumowując, jeśli obecnie przyjmujesz jakieś leki, nawet te ziołowe poinformuj o tym swojego ginekologa. To samo dotyczy twojego partnera, jeśli on zażywa jakieś leki musicie się upewnić, czy to nie zaszkodzi waszemu dziecku. To ważne, musisz mieć pewność czy odstawienie jakichkolwiek leków będzie niezbędne, czy korzyści przeważą nad ryzykiem. Pamiętaj, by takie decyzje zawsze konsultować z lekarzem!

Życzymy powodzenia :))

2 Comments
  1. Mnie trochę zajęło przestawienie się na zdrową dietę, zdrowszy i aktywniejszy tryb życia. odstawiłam niepotrzebne jak to określiliście, do życia, leki i postarałam się bardziej skupić na sobie i odstresowaniu. Do tego uzupełniałam dietę jedynie o ovarin, który regulował moje hormony i utrzymywał je na prawidłowym poziomie. Dziś już po czasie jestem szczęśliwą mamusią i widzę, że warto było dołożyć tych starań, by maleństwo przyszło na świat zdrowe a jego mama mogła patrzyć jak zdrowo dorasta 🙂

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS