Kiedy zaczyna bić serce płodu – poznaj zaskakujące fakty

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W końcu w jej ciele rozwija się młody człowiek, który wkrótce dołączy do rodziny. Z pewnością wiele ciężarnych obawia się o to, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy wszystko jest w porządku. Dlatego często zadają sobie pytanie: kiedy zaczyna bić serce płodu? Chodząc na badania USG nie mogą doczekać się momentu, w którym usłyszą bicie serca swojego dziecka. Dlatego spieszymy z wyjaśnieniami.

Kiedy zaczyna bić serce płodu w łonie matki?

Serce dziecka zaczyna rozwijać się w czwartym tygodniu ciąży. Początkowo serce wygląda jak powyginana, cienka rurka, dopiero w 6. tygodniu u dziecka rozwija się krwiobieg, co wpływa również na powstanie lewej oraz prawej komory serca. Początkowo tworzące się serce bije około 90 uderzeń na minutę, co z biegiem czasu zmienia się na 160 uderzeń, by pod koniec ciąży spaść do 140. W tym czasie serce będzie widoczne na USG. Warto zaznaczyć, że serce kształtuje się do 9. miesiąca ciąży. Tak więc, kiedy zaczyna bić serce płodu? To zależy od metody, na którą się zdecydujemy.

Do wyboru mamy tradycyjny stetoskop, domowe detektory tętna płodu oraz badanie USG u lekarza ginekologa. U lekarza wymagany jest odpowiedni sprzęt – doppler, który przetwarza przepływ krwi na dźwięk. Dodatkowo mamy dwa rodzaje przeprowadzanych badań USG. Aby usłyszeć bicie serca potrzebne będzie badanie dopochwowe, które już w 6. tygodniu wykrywa pracę serca. Lekarze zalecają, by nie decydować się na nie tak wcześnie i poczekać przynajmniej do 11. tygodnia, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Kiedy przyszła mama będzie już po pierwszym takim USG, z pewnością pierwszą rzeczą, na którą zwróci uwagę będzie to, że serce dziecka bije bardzo szybko – nie ma w tym nic dziwnego. Serce maluszka bije bowiem dwukrotnie szybciej niż serce dorosłego człowieka!

Bicie serca płodu i stetoskop – różnice pomiędzy dopplerem a metodą tradycyjną

Bardzo wiele kobiet zastanawia się, czy stetoskopem można usłyszeć bicie serca płodu. Owszem, można. Jednak nie przez takie, które znajdziemy w internetowych ofertach. Jedynie profesjonalny, medyczny stetoskop pozwoli przyszłej mamie posłuchanie bicia serca swojego dziecka. Trzeba również pamiętać, że nie jest on na tyle czuły, by wychwycić dźwięk bijącego serca przed 18. tygodniem ciąży. Dopiero po tym czasie możemy zastanowić się nad skorzystaniem ze stetoskopu. Wcześniej serduszko maleństwa badane jest podczas kontroli USG u lekarza ginekologa.

Często zdarza się, że podczas używania stetoskopu niczego nie słychać – nie należy popadać w panikę. To się zdarza, nawet częściej niż można by przypuszczać. Wszystko zależy od tego, w jakiej pozycji ułożone jest dziecko. Dodatkowo rodzice nie posiadają takiej wprawy w obsługiwaniu stetoskopu jak lekarze.

Co zrobić, jeśli wydaje nam się, że serce dziecka rozwija się nieprawidłowo?

Mimo że każda przyszła mama posiada obszerną wiedzę dotyczącą rozwoju dziecka, bardzo często pojawiają się wątpliwości związane z prawidłowym rozwojem serca. Zazwyczaj jest to wynik paniki, spowodowanej bardzo szybkim tempem bicia serca nienarodzonego dziecka. Na co warto zwrócić uwagę?

  • czy serce bije regularnie – jeśli tak, to znak, że serce rozwija się prawidłowo i nie ma powodów do obaw;
  • bradykardia – czyli zbyt powolne bicie serca, zwolnienie poniżej 80 uderzeń na minutę powinno rodziców zaalarmować, ponieważ wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem;
  • tachykardia – czyli przyspieszone bicie serca, którego przyczyną jest najczęściej niedotlenienie płodu.

W każdym razie, warto pamiętać, że jeśli coś wzbudzi nasz niepokój, najlepiej skonsultować to z lekarzem. Ciąża to wyjątkowy czas, czasem stresujący – dlatego warto konsultować wszystkie obawy, by zapewnić spokój sobie oraz dziecku.

Słuchanie bicia serca dziecka w domu

Współcześnie na rynku mamy szereg różnego rodzaju aplikacji oraz urządzeń, które pozwolą nam na monitorowanie bicia serca dziecka w domu o dowolnej porze, m.in. detektor tętna płodu.

To rozwiązanie dla każdej pary, która potrzebuje spokoju. Troska o dziecko potrafi wywoływać stres, którego podczas ciąży powinno być przecież jak najmniej. Domowe detektory tętna umożliwiają słuchanie serca już od 12. tygodnia ciąży. Dodatkową opcją jest nagranie bicia serca oraz zapisanie pliku na dysku, dzięki czemu rodzice mają możliwość podesłania nagrania np. dziadkom.

Niezależnie od tego, w jaki sposób rodzice chcą słuchać bicia serca swojego nienarodzonego dziecka, będzie to dla nich najpiękniejszy dźwięk.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS