Jestem w ciąży, co dalej? 26 rzeczy do zrobienia

Jestem w ciąży, co dalej?

Jesteś w ciąży. Dwie kreseczki na teście oznaczają, że przez najbliższe miesiące będzie w Tobie wzrastać nowy Człowiek. Myślisz sobie: „Jestem w ciąży, co dalej?” Na ogrom emocji, które towarzyszą pozytywnemu wynikowi testu nie możesz być przygotowana wcześniej, ale już teraz możesz zacząć przygotowania do prawdziwego przełomu w Twoim życiu – urodzenia Twojego dziecka! 9 miesięcy minie, nim się obejrzysz.  Wielu ludzi twierdzi, że nie należy przygotowywać się tak wcześnie, ale spójrzmy prawdzie w oczy – jesteś w stanie nic nie robić, mając w sobie tyle szczęścia, euforii, ale i pytań, wątpliwości? Nie, nie twierdzę, że powinnaś kompletować wyprawkę do szpitala (zachowaj to na 8-9 miesiąc ciąży), ale jest kilka rzeczy, które możesz (a nawet powinnaś!) zacząć robić już dzisiaj:

1. Zacznij brać suplementy diety specjalnie dla ciężarnych

Jeśli starałaś się o dziecko, pewnie jesteś w trakcie opakowania suplementów, ale jeśli ciąża Cię zaskoczyła – pędź do apteki już DZIŚ! Tabletki te zawierają wszystkie najważniejsze witaminy, które Twoje ciało potrzebuje, aby sprostać wyzwaniu, jakim jest proces tworzenia małego człowieczka. Suplementy mogą być przepisane przez lekarza, ale jest też ogromny wybór specyfików bez recepty. Zwróć jedynie uwagę, żeby zawierały one kwas foliowy (w zalecanej przez lekarzy dawce 800 mg). Sam kwas foliowy możesz (a nawet powinnaś!) zażywać, jeśli planujesz zajście w ciążę. Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę, aby dopasować dawkę do Twoich potrzeb).

2. Zacznij czytać!

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć zgłębiać swoją wiedzę na temat ciąży, rozwoju dziecka w brzuchu czy rodzicielstwie.  Informacji jest tyle, że 9 miesięcy nie starczyłoby na przeczytanie ich wszystkich. Wiedza na temat zmian, które zachodzą i będą zachodzić w Twoim ciele oraz znajomość stadiów rozwoju dziecka w Twoim łonie pozwoli Ci mieć pewność, że wszystko przebiega pomyślnie, a także działać, jeśli będziesz mieć wątpliwości (czego oczywiście nie zakładamy). Poza tym to jest po prostu FASCYNUJĄCE, jak ta mała fasolka dojrzewa i rośnie, przeobrażając się w małego człowieka w TWOIM ciele! Na rynku jest dostępnych wiele wartościowych tytułów, polecam także czytanie blogów o rodzicielstwie.

3. Umów wizytę u lekarza

Jeśli masz sprawdzonego specjalistę, nie zwlekaj z poinformowaniem go o dobrej nowinie. Jeśli natomiast, jak wiele ‘ciężarówek’, nie masz pojęcia gdzie znaleźć dobrego ginekologa, rozpocznij od wywiadu wśród znajomych mam. To najlepsze źródło wiedzy na temat lekarzy. Sprawdzaj także opinie w internecie – zwróć uwagę, czy dana osoba ma dużo opinii na swój temat (uważaj na sponsorowane wpisy!) i sprawdź także, czy przyjmuje w którymś szpitalu z oddziałem położniczym – zawsze będziesz czuła się pewniej.

4. Oblicz przewidywaną datę rozwiązania

Przekonaj się sama, jak wielka to frajda! Oczywiście możesz z tym zaczekać do wizyty u lekarza, ale czy będziesz potrafiła zaczekać, mając w internecie mnóstwo stron z tzw. kalkulatorem ciąży? Wystarczy podać datę pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki …i już! System obliczy najbardziej prawdopodobną datę porodu. Jeśli to Ci nie wystarczy, możesz poszukać też tzw. kalendarza płci – nie są to dane potwierdzone naukowo, ale sprawdzają się w wielu przypadkach – dla samej ciekawości spróbuj.

5. Zdecyduj kiedy/ komu/ jak powiedzieć

Ten punkt budzi wiele kontrowersji.  Część ludzi twierdzi, że nie należy chwalić się stanem błogosławionym przed ukończeniem trzeciego trymestru, inni natomiast są zdania, że szczęściem trzeba dzielić się od razu. Niezależnie od tego, co wybierzesz – pamiętaj, że to Twoja decyzja i podejmij ją zgodnie z własną intuicją, nie oglądając się na zdanie innych. Komu powiedzieć? To też zależy od Ciebie. A sposób poinformowania? Tu masz duże pole do popisu. W internecie znajdziesz wiele sposobów na podanie tej informacji ‘na wesoło’ , ‘z niespodzianką’ czy ‘wzruszająco’.

6. Zmień swoje przyzwyczajenia odnośnie ćwiczeń

Ćwiczenia fizyczne są zalecane w przebiegu prawidłowej ciąży, jednak przed przystąpieniem do wykonywania ich zapytaj swojego lekarza prowadzącego o poradę. Być może niezbędne będą pewne modyfikacje w intensywności lub częstotliwości ich wykonywania. Może się też zdarzyć, że niektóre typy ćwiczeń w ogóle nie są zalecane w ciąży.

7. Wyreguluj nawyki żywieniowe

Rosnące w Twoim brzuchu dziecko powoduje, że Twoje ciało pracuje podwójnie i potrzebuje większej dawki substancji niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Wprowadź do swojej codziennej diety zdrowe produkty zawierające witaminy  i proteiny, których tak bardzo teraz potrzebujesz.  Przykładem warzyw, które posiadają dużo kwasu foliowego, są warzywa liściaste, strączkowe a także np. awokado. Staraj się także jeść mniejsze porcje posiłków, za to częściej w ciągu dnia. Jeśli zmagasz się z mdłościami – nie obwiniaj się, że nie stosujesz się sztywno do zaleceń żywieniowych w ciąży. Staraj się dostosować je do swoich upodobań.

8. Zrób sobie zdjęcie ‚przed’

Wyobraź sobie, jak za kilka lat, przeglądając zdjęcia, natkniesz się na ‘zapis’ Twojej ciąży miesiąc po miesiącu (albo tydzień po tygodniu!) w formie zdjęć – wzruszenie i uśmiech gwarantowany. Będzie to także wielka frajda dla Twojego dziecka, oglądać siebie w brzuchu 🙂

9. Zacznij stosowanie specjalistycznych kosmetyków

Na brzuch. Na uda. Na piersi. Minimum dwa razy dziennie, codziennie! Nie zagwarantuję, że dzięki temu rozstępy się nie pojawią, ale możesz naprawdę zminimalizować ryzyko ich powstania lub ilości/ intensywności.  Poza tym pomyśl o własnym komforcie – jeśli Twoja skóra jest cienka i zaczyna się w szybkim tempie rozciągać, to naprawdę swędzi! Stosowanie odpowiednich preparatów może zatem wspomóc zarówno wygląd Twojej skóry, jak i  Twoje samopoczucie.

10. Dbaj o swój komfort psychiczny

Nawet jeśli przed ciążą dbałaś należycie o swoje zdrowie, teraz musisz skupić się na nim podwójnie (w końcu nie jesteś już sama ze sobą :)). Odwiedzaj swojego lekarza regularnie na rutynowych wizytach oraz z każdym poważnym odstępstwem od normy (krwawienia, długotrwały brak czucia ruchów dziecka, choroby wymagające zażycia inwazyjnych leków itp.). Dobrym i chwalonym pomysłem jest także zakup detektora tętna płodu, np. znanej marki AngelSounds, dzięki któremu masz możliwość usłyszenia bicia serca Twojego dziecka w domu, bez potrzeby umawiania wizyty u lekarza. Nie zapominajmy, że spokój mamy bardzo udziela się małemu człowiekowi w brzuchu.

11. Natychmiast rzuć papierosy, alkohol i inne używki!

Ten punkt nie wymaga chyba komentarza?

12. Pobierz aplikację/ zapisz się do newslettera ciążowego

Dostępnych jest wiele aplikacji i jeszcze więcej stron oferujących zapisanie się do newslettera, który co tydzień będzie przesyłał do Ciebie informacje w pigułce, co dzieje się w organizmie Twoim i Twojego dziecka. Czasem nie masz czasu czy po prostu ochoty zgłębiać się w tonę informacji, potrzebujesz tylko ‘skrótów’ – aplikacje na telefon i newslettery to wyjście dla Ciebie.

13. Dokumentuj swoją ciążę

Wspominałam wcześniej o robieniu zdjęć w ciąży – dobrym pomysłem będzie także spisanie przynajmniej jednego zdania codziennie na temat zmian, które się w Tobie (i wokół Ciebie) dzieją. Możesz założyć pamiętnik, blog lub stworzyć swoją osobistą foto książkę z okresu ciąży – zapewniam, że będzie to niezapomniana pamiątka dla całej Twojej rodziny, a dla Ciebie w szczególności.

14. Śpij!!!

Twoje ciało ciężko pracuje, więc potrzebujesz wypoczynku za dwóch! Korzystaj z tego przywileju póki możesz, bo w trzecim trymestrze znalezienie wygodnej pozycji do odpoczynku jest nie lada wyczynem. A w momencie pojawienia się dziecka, możesz zapomnieć o porządnym wyspaniu się… przez najbliższe 18 lat (żart, ale coś w tym jest :))

15. Zrób listę potrzebnych rzeczy

Spisz na kartce wszystko, czego będziesz potrzebowała w trakcie ciąży, porodu, połogu i na pierwsze tygodnie Twojego dziecka w domu. Następnie rozpisz wszystko na poszczególne dni i tygodnie, aby żadna sprawa nie umknęła Twojej uwadze i żebyś miała wystarczająco dużo czasu, aby wszystko załatwić czy kupić.

16. Zrób przegląd swoich leków

Jest bardzo wiele lekarstw, których nie wolno brać w trakcie ciąży, także czym prędzej zajrzyj do swojej apteczki i przeanalizuj, czy dany lek może być przez Ciebie stosowany. Dotyczy to głównie leków, które bierzesz regularnie. Koniecznie przedyskutuj także tę sprawę ze swoim lekarzem prowadzącym. Miej także na uwadze fakt, że popularne leki dostępne bez recepty także mogą być szkodliwe. Przeanalizuj uważnie ulotki i poszukaj innych, alternatywnych metod leczenia, które możesz stosować w ciąży.

17. Przygotuj sobie listę pytań – jestem w ciąży, co dalej?

Kiedy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, masz zapewne głowę pełną pytań, a gdy w końcu pojawiasz się na wizycie u lekarza i słyszysz „Czy ma pani jakieś pytania”?…milczysz. Dlatego zawczasu przygotuj sobie listę, do której w każdej chwili będziesz mogła dopisać nurtujące Ciebie kwestie. Najlepiej nosić taką listę przy sobie i mieć do niej stały dostęp, ponieważ często pytania pojawiają się w najmniej spodziewanych sytuacjach.

18. Bądź na bieżąco z objawami

Zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Wzdęcia, skurcze, plamienia, nudności, zmęczenie czy bolesność piersi są częstymi przypadłościami. To, czy będziesz odczuwać każdy z tych objawów, czy tylko niektóre, czy będziesz szczęściarą, którą ominą te niedogodności, zależy tylko i wyłącznie od Twojego indywidualnego przebiegu ciąży. Jednak przypadłości takie jak obfite plamienia, mocne skurcze czy objawy odwodnienia muszą być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem, który może zastosować odpowiednie leczenie.

19. Poszukaj wsparcia

Ciąża to długa, naładowana emocjami podróż. Im szybciej znajdziesz osobę/ osoby, które będą uczestniczyć w tej podróży razem z Tobą, tym lepiej. Takim wsparciem może być Twój partner, rodzina, przyjaciel/e czy nawet internetowe grupy wsparcia z forów o tematyce parentingowej.

20. Postaraj się załagodzić nieprzyjemne objawy

Więc czujesz się źle. Naprawdę źle. Nie możesz wysiedzieć kilku minut bez ziewania. I nie jesteś w stanie zliczyć ilości wizyt w toalecie w ciągu dnia, bo jest tego tak dużo. Spokojnie. To jest normalne i w większości przypadków świadczy o prawidłowym przebiegu ciąży. Nie będziesz raczej w stanie wyeliminować wszystkich przykrych symptomów zupełnie, w końcu – powstaje w Tobie nowe życie! Ale jest kilka trików, aby pomóc załagodzić niedogodności – staraj się nie pić dużo przed pójściem spać – zredukujesz być może ilość nocnych wizyt w toalecie. W ciągu dnia, o ile to możliwe, staraj się ucinać sobie krótkie, 15 – minutowe drzemki, a wieczorem kładź się spać przed północą – istnieje szansa, że nie będziesz chodzić nieprzytomna cały dzień. A jeśli chodzi o poranne nudności – fora internetowe są pełne rad, jak je zminimalizować. Metodą prób i błędów, na pewno znajdziesz opcję dla siebie.

21. Zacznij oszczędzać pieniądze

Nie oszukujmy się – dzieci to niemały wydatek. Być może jesteś już finansowo przygotowana na taki wydatek, ale jeśli nie – zacznij oszczędzać już dziś! Wyszukuj ofert, promocji, kuponów rabatowych do wykorzystania na akcesoria dziecięce i staraj się odkładać jakąś sumę co miesiąc – nie odczujesz wtedy dotkliwie zmniejszającej się kwoty na koncie po urodzeniu dziecka.

22. Zainwestuj w poduszkę do karmienia

Koniecznie i natychmiast! Taka poduszka pomoże ułożyć się wygodnie z nawet pokaźnym brzuchem, jest idealnym kompanem do snu, może przyczynić się do zmniejszenia nudności – poprzez odciążenie nacisku na żołądek – , a po urodzeniu jest niemalże niezbędna do wygodnego karmienia dziecka. Również później, służyć może jako podpórka dla Twojego szkraba.

23. Unikaj czytania stresujących rzeczy dotyczących ciąży

Już sam fakt bycia w ciąży podnosi znacząco Twój poziom stresu i zaniepokojenie, nie dolewaj oliwy do ognia czytając mrożące krew w żyłach opowieści w internecie czy literaturze. Wystarczająco dużo energii tracisz każdego dnia na proces tworzenia nowego życia, nie trać jej więcej niż potrzeba na historie, które nic nie wnoszą, a mogą jedynie zatruć Twoje myśli.

24. Pij więcej wody

Dbanie o prawidłowy poziom nawilżenia organizmu jest niezwykle ważny nawet jak nie jesteś w ciąży, a co dopiero kiedy jesteś! Twoje ciało potrzebuje więcej wody do tworzenia nowego człowieka, a i ten mały człowiek zaczyna korzystać z wody, którą Ty mu dostarczasz. Miej przy sobie butelkę wody cały czas i popijaj ją małymi łyczkami przez cały dzień – dzięki temu łatwiej i efektywniej się wchłonie, Ty będziesz czuła się lepiej, a i Twój pęcherz nie będzie pełen cały czas, więc ograniczysz ilość wizyt w toalecie.

25. Poszukaj wygodnych ciuchów

Być może jeszcze nie masz widocznego brzuszka, ale w ciągu najbliższych tygodni zauważysz, że rzeczy stają się za ciasne w talii i że spodnie zaczynają wrzynać się niekomfortowo w brzuch.  Wiem, wiem, nie potrzebujesz jeszcze typowo ciążowych rzeczy, ale już na tym etapie radziłabym zainwestować w legginsy lub inne spodnie z rozciągliwą gumą w pasie, dzięki czemu komfortowo dotrwasz do czasu, kiedy „urośniesz” do rzeczy ciążowych. Nie wspomnę o fakcie, że to wielka frajda przeszukiwać sklepy (także internetowe) w poszukiwaniu pasujących do Ciebie strojów na duży brzuszek. I nie ma w tym żadnego wstydu!

26. Przestań się stresować i zrelaksuj się!

Tak, będziesz mieć dziecko i Twoje życie zmieni się diametralnie i to jest piękne! Ale pierwsze tygodnie są przytłaczające i wyczerpujące zarówno emocjonalnie jak i fizycznie. Pomimo wszystko postaraj się nie przejmować drobnymi nieprzyjemnościami czy rzeczami, na które nie masz wpływu. Zamiast tego, postaraj się skupić na sobie i na Twoim poczętym dziecku! Ta mała istota będzie Twoim największym osiągnięciem i największą miłością Twojego życia!

POWODZENIA!

8 Comments
  1. Rzeczywiście bardzo przydatne rady, dziękuję! A co jeszcze z suplementów warto brać, bo wiem już że u mnie trudności będą z uregulowaniem nawyków żywieniowych. Zawsze miałam z tym kłopoty, ale część koleżanek też właśnie wspierała się kompleksowymi suplementami, zeby maluszkowi nic nie zabrakło 🙂

    1. Pani Nino, aby precyzyjnie dobrać ilość i jakość suplementów, zalecamy udać się do lekarza bądź sprawdzonego dietetyka. Każda z przyszłych Mam jest inna i każda potrzebuje suplementacji innych substancji 🙂 Pozdrawiamy serdecznie! Zespół AngelSounds

  2. Suplementy wspomogą to że dzidzia będzie zdrowa, dlatego warto je brać. Ja brałam tylko folik mama na 3 miesiące przed planowanym poczęciem i w 1 cyklu zaraz zaszłam w ciążę 🙂 Folik oczywiście łykałam aż do samiuśkiego porodu.

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS