12 tydzień ciąży – jakie jest ryzyko poronienia?

Smutek po poronieniu ciąży

12 tydzień ciąży – koniec I trymestru ciąży: powoli mijają poranne nudności i wszechogarniające zmęczenie, przyzwyczajasz się coraz bardziej do myśli, że rośnie w Tobie mały człowiek, być może zaczynasz już rozglądać się na ciążowymi spodniami… I co najważniejsze – możesz odetchnąć z ulgą – kiedy minie 12 tydzień ciąży ryzyko poronienia drastycznie spada!

12 tydzień ciąży ryzyko poronienia – czy występuje?

Oczywiście, wejście w II trymestr ciąży nie gwarantuje całkowitej ochrony przed ryzykiem poronienia. Jednak udowodnionym badaniami faktem jest, iż po 12 tygodniu ciąży ryzyko to spada na łeb, na szyję. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich przyszłych mam, jednak szczególną wartość ma dla tych, u których ciąża nosi znamiona ciąży zagrożonej. Dlatego jeśli od samego początku ciąży dostałaś specjalne zalecenia od lekarza prowadzącego, nie odpuszczaj ich, nawet po wejściu w II trymestr.

12 tydzień ciąży objawy – sprawdź, czego możesz się spodziewać

Jakie są inne istotne informacje na temat etapu ciąży, na którym obecnie się znajdujesz? Przede wszystkim, dziecko w Twoim brzuchu jest już całkiem pokaźne – może mierzyć nawet do 6 cm i waży 10-14 gram. Maluch aktywnie się porusza, jednak nie jesteś jeszcze w stanie poczuć tego w swoim brzuchu – na pierwsze, delikatne kopniaki, będziesz musiała poczekać jeszcze ok. 2 miesięcy. Inną ważną zmianą jest Twoje samopoczucie, a dokładniej jego poprawa. Po pierwszotrymestralnych wahaniach nastroju, ciągłym zmęczeniu i senności i paskudnych porannych (a czasem nie tylko porannych) mdłościach i wymiotach – przychodzi czas powrotu sił witalnych i dobrego nastroju. Jeśli chodzi o brzuch, to u części ciężarnych może on zacząć zaokrąglać się i powoli uciskać w ‚normalnych’ rzeczach. Jeśli tak jest u Ciebie – poszukaj spodni i spódnic ciążowych oraz polub leginsy 🙂

12 tydzień ciąży ryzyko poronienia u kobiet

12 tydzień ciąży – o czym należy pamiętać?

Fakt, że minął najbardziej ryzykowny (jeśli chodzi o ryzyko poronienia) czas ciąży, nie oznacza, że możesz od tej pory hulać i robić co dusza zapragnie. Oto kilka najważniejszych spraw, o których nie wolno Ci zapominać:

  • suplementuj odpowiednio dobrane witaminy – zasada ta obowiązuje przez cały czas ciąży,
  • regularnie poddawaj się zaleconym badaniom i kontrolom lekarskim,
  • prowadź zdrowy tryb życia: zadbaj o odpowiednią ilość ruchu (ćwiczenia i aktywność fizyczną w czasie ciąży przedyskutuj z lekarzem), jedz regularnie niewielkie, pożywne posiłki, wypijaj minimum 2 litry niegazowanej wody dziennie,
  • wypoczywaj tyle, ile potrzebujesz – pozwól, aby współdomownicy podzielili między siebie część Twoich obowiązków,
  • stosuj preparaty zapobiegające pojawieniu się rozstępów (koniecznie sprawdź, czy można ich używać w ciąży!),
  • nie pij alkoholu, nie pal papierosów, nie stosuj preparatów energetycznych, ogranicz ilość wypijanej kawy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat 12 tygodnia ciąży – zajrzyj TUTAJ.

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS