Ból głowy w ciąży – norma czy choroba?

Pulsujący, tępy, wędrujący, ciśnieniowy, kłujący… ból głowy w ciąży – znasz to? Czasami jest jedynie przykrą, acz drobną dolegliwością, ale zdarza się, że nie pozwala Ci podnieść się z łóżka. Może marne to pocieszenie, ale występuje u znacznej większości ciężarnych i najczęściej mija wraz z porodem.

Ból głowy w ciąży to przykra, acz przeważnie niegroźna dolegliwość, której nie należy jednak bagatelizować. W końcu samopoczucie przyszłej mamy istotnie wpływa na rozwój i dobrostan maleństwa w jej brzuchu. W poniższym tekście przedstawimy możliwe przyczyny tej niedogodności oraz porady, aby ból głowy w ciąży nie był aż tak uciążliwy.

 

Ból głowy w ciąży a migrena

Jeśli cierpiałaś na migrenę przed zajściem w ciążę, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – w wielu przypadkach dolegliwość ta ustaje podczas ciąży. Jeżeli jednak w Twoim przypadku tak się nie stało – koniecznie ustal z neurologiem sposób reagowania w sytuacjach napadu bólu migrenowego. Większość leków na migrenę nie jest wskazana do stosowania podczas ciąży.

 

Kiedy do lekarza – ból głowy w ciąży

Sporadyczny, delikatny ból głowy to nie powód do wizyty u lekarza, w większości sytuacji jesteś w stanie sama sobie pomóc. Jednak są sytuacje, w których konsultacja z lekarzem, a nawet zgłoszenie się do szpitala, jest konieczne. Są to sytuacje, w których bólowi głowy w ciąży towarzyszą:

 • ciśnienie powyżej 135/85 mmHg – może to oznaczać groźne dla zdrowia mamy i dziecka zatrucie ciążowe. W takim wypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Charakterystyczną cechą bólu głowy w zatruciu ciążowym jest jego pojawienie się zazwyczaj rano po przebudzeniu oraz umiejscowienie w potylicy (z tyłu głowy).
 • mdłości, wymioty, omdlenia – zwłaszcza, kiedy dochodzi do nich po mocnym uderzeniu w głowę. Może to oznaczać krwotok podpajęczynówkowy lub krwiaka śródmózgowego.
 • zawroty głowy i nasilone uczucie zmęczenia. To może być sygnał anemii, którą należy leczyć.
 • obrzęki twarzy albo rąk.
 • zaburzenia widzenia, sztywnienie karku, bezwład kończyn lub drgawki.

W wymienionych wyżej sytuacjach ból głowy w ciąży może nieść zagrożenie dla mamy i dziecka, nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza bądź w szpitalu!

Ból głowy w ciąży przyczyny

Przeważnie jednak ból głowy w ciąży nie oznacza nic groźnego, jest jedynie (kolejną!) nieprzyjemną dolegliwością do zlikwidowania. Oto, jakie mogą być przyczyny bólu głowy w ciąży:

 • zmęczenie! Tak, wiemy, że nawet będąc w ciąży trzeba w miarę normalnie funkcjonować, jednak codzienne zamiatanie podłogi czy gotowanie wymyślnych dwudaniowych obiadów zostaw innym. Ty powinnaś teraz przede wszystkim wypoczywać zawsze wtedy, kiedy tylko masz na to ochotę i czujesz się przemęczona. I nie wynika to z lenistwa, tylko z dbałości o zdrowie swoje i maleństwa w Twoim brzuchu.
 • niedostateczna ilość snu. W ciąży postaraj się wysypiać regularnie 8-10 godzin na dobę. Krótkie poobiednie drzemki to także dobre wyjście. Zajmują kilkanaście minut, a mogą być wybawieniem od bólu głowy.
 • jeśli już jesteśmy w temacie snu – zadbaj o wygodny materac. Nie powinien on być ani zbyt miękki, ani za twardy. Także poduszka, na której śpisz, powinna dostosowywać się do Twojej głowy. Dzięki temu zarówno Twój kręgosłup, jak i głowa nie będą protestować i sygnalizować ich złego traktowania bólem!
 • zadbaj o regularność posiłków – w ciąży tym bardziej. Spadek cukru może objawiać się mdłościami i bólem głowy. Staraj się jeść 5 zbilansowanych posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Twoje posiłki powinny zawierać dużo magnezu, bo właśnie niedobór tego pierwiastka jest odpowiedzialny za tzw. napięciowy ból głowy.
 • zawsze miej przy sobie butelkę niegazowanej wody niesko zmineralizowanej. Odwodnienie także może być przyczyną bólu głowy w ciąży. Pamiętaj jednak, że nie każdy napój jest dobry – kawa, herbata czy gęste soki sprzyjają utracie wody z organizmu.
 • wychodź na spacery, śpij przy otwartym oknie (a zimą w dobrze wywietrzonym pokoju) – niedotlenienie to także powód tępego bólu głowy.

 

Sposoby na ból głowy w ciąży

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak jeśli ból się pojawi, nie jesteś na niego skazana! Poniżej znajdziesz sposoby, jak poradzić sobie z niechcianym gościem, jakim jest ból głowy w ciąży:

 • zafunduj sobie kojący masaż głowy oraz barków i pleców. Najlepiej, żeby wykonywała go inna osoba. Taki masaż pozwoli na wyciszenie i ukojenie nerwów.
 • połóż na czole chłodny okład i jednocześnie zamocz stopy w ciepłej wodzie.
 • daj sobie sporą ilość odpoczynku w chłodnym, wywietrzonym i ciemnym pokoju. I co ważne – bądź tam sama. Bez męża, przyjaciółek, dzieci.
 • weź ciepłą (nie gorącą!) kąpiel, która złagodzi nie tylko ból głowy, ale także odciąży kręgosłup oraz da chwilę relaksu całemu ciału. Pamiętaj, by kąpiel nie trwała dłużej niż 15-20 minut.
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS