Nerwica w ciąży – sprawdź, dlaczego jest groźna

Wiele miejsca w literaturze dotyczącej ciąży poświęca się diecie przyszłej mamy, lekach przez nią przyjmowanych, prewencji rozstępów, sposobom na poranne nudności itd. Jednak w niewielu miejscach wspomina się o nerwicy w ciąży. A przecież niepokój o zdrowie dziecka w ciąży to normalna oznaka świadomej mamy! Nerwica w ciąży może być poważnym zagrożeniem, dlatego nie należy jej lekceważyć i trzeba poinformować lekarza prowadzącego o każdym niepokojącym objawie, mogącym sugerować nerwicę.

Nerwica w ciąży – czym się charakteryzuje

Nerwica to zespół objawów charakteryzujący się występowaniem nieuzasadnionego lęki i niepokoju oraz stałym poczuciem zagrożenia. Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę cierpiała na nerwicę, musi szczególnie bacznie obserwować swoje zachowania, myśli i reakcje – ciąża może być bowiem czynnikiem potęgującym odczuwane lęki. Niezbędnym jest poinformowanie lekarza o zażywanych lekach, gdyż leki psychotropowe przenikają do rozwijającego się płodu i mogą mieć tragiczne skutki, jeśli ich zażywanie nie jest dostosowane do stanu pacjentki.

Jakie mogą być przyczyny nerwicy w ciąży

Nie zapominajmy także o fakcie, iż nawet spokojna i wyważona przed ciążą kobieta narażona jest na wystąpienie nerwicy podczas ciąży. Stan błogosławiony to mnóstwo pozytywnych odczuć, ale także ogrom negatywnych emocji – niepokój o dziecko i swoje zdrowie, lęk przed porodem, niewiadoma odnośnie porodu, wątpliwość we własne możliwości itd. Te wszystkie objawy są całkowicie naturalne i świadczą o świadomości przyszłej mamy. Sęk w tym, aby umieć efektywnie sobie z nimi poradzić, bez zagrożenia nerwicą, która nie rozwiązuje problemów, a jedynie je potęguje.

Nerwica w ciąży – objawy

Nerwica w ciąży niewiele różni się objawami od nerwicy występującej u kobiety nie spodziewającej się dziecka. Należą do nich ciągłe poczucie lęku i zagrożenia, kłopoty z uzyskaniem spokoju wewnętrznego, bycie w stałym poczuciu ‘gotowości’, które niekorzystnie odbija się na zdrowiu jej samej i dziecka w jej brzuchu. Ponadto kobieta cierpi na zaburzenia snu, natręctwa myśli, może mieć także ataki paniki. Do objawów zauważalnych dla otoczenia należą także drżenie rąk i nóg, mdłości, wymioty, ataki duszności z ryzykiem hiperwentylacji. Ciężarna z nerwicą odczuwa kołatanie serca, zawroty głowy, bóle stawów – wszystko to spowodowane jest bardzo silnym, niewspółmiernym do sytuacji stresem.

Nerwica w ciąży groźna także dla dziecka

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wystąpienie nerwicy u ciężarnej wiąże się z negatywnymi konsekwencjami nie tylko dla niej samej, ale także dla dziecka rozwijającego się w jej brzuchu. Drastycznym przykładem są przypadki poronień, do których dochodzi gdy kobieta cierpi na nieleczoną nerwicę, przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak nerwica niesie za sobą zagrożenia dla dziecka także w dalszym etapie ciąży: ataki duszności u matki mogą spowodować niedotlenienie u dziecka; w nerwicy wzrasta poziom adrenaliny i kortyzolu, które mogą spowodować przedwczesny poród a także są odpowiedzialne za niską masę urodzeniową dziecka; choroba osłabia ogólnie organizm matki, czyniąc go podatnym na różne infekcje, także te groźne dla dziecka. Badania wykazują także znacznie większą podatność dzieci do zachorowania na nerwicę w późniejszym wieku.

Jak leczyć nerwicę w ciąży?

W leczeniu nerwicy u kobiety ciężarnej kluczowa jest współpraca ginekologa prowadzącego ciążę z psychiatrą, który leczy chorą. Nerwicę leczy się farmakologicznie, jednak ze względu na przenikanie lekarstw do płodu, duży nacisk kładzie się na psychoterapię, która docelowo mogłaby wykluczyć stosowanie leków. Jednak w przypadku ciężkich przypadków nerwicy lekarz może zadecydować o farmakoterapii, mając na uwadze stosowanie jak najmniejszych dawek jak najsłabszych leków.

Nerwica w ciąży – wsparcie bliskich

Nieodzownym elementem, jaki powinien być wprowadzony w leczenie ciężarnej z nerwicą, jest pomoc i opieka bliskich jej osób. Zrozumienie, wsparcie, pomoc w codziennych czynnościach, dbanie o dobre samopoczucie ciężarnej – to wszystko z pewnością dobrze wpłynie na proces leczenia.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS