Strach w ciąży wielkie ma oczy… Dowiedz się, jak go oswoić!

Odczuwanie niepokoju i pojawianie się wątpliwości w trakcie ciąży to nic dziwnego. Nie co dzień w końcu nosisz w sobie nowego człowieka, który rośnie, rozwija się i za kilka tygodni pojawi się na świecie. Jednak strach w ciąży przybiera czasem na sile tak bardzo, że upośledza codzienne funkcjonowanie ciężarnej. Dowiedz się, które z Twoich obaw są bezpodstawne i którymi nie warto zaprzątać sobie głowy.

Strach w ciąży nr 1 – zgniotę dziecko w brzuchu!

Być może na samym początku ciąży prześladowała Cię myśl o tym, że podczas snu przewrócisz się z pleców na brzuch i niechcący zrobisz krzywdę dziecku. Spokojnie, nasze ciało jet bardzo dobrze przystosowane do zapewnienia małemu człowiekowi odpowiedniej ilości miejsca w macicy oraz do zabezpieczenia go przed ‚mechaniczną’ krzywdą z zewnątrz brzucha. Badania potwierdzają, że w początkowej fazie ciąży spanie na brzuchu jest absolutnie bezpieczne.

Leżenie na brzuchu w ciąży

A na dalszym etapie ciąży… Cóż, jak wiele z nas było w stanie w ogóle położyć się na brzuchu? No właśnie – Twój rosnący brzuch, droga Mamo, naprawdę skutecznie uniemożliwi wygodne leżenie na nim 😉

Co się dzieje z moją twarzą?!

Wiele z nas obawia się zmian na twarzy podczas ciąży. Jedne mówią o rosnącym razem z brzuchem… nosie, inne obawiają się o rozmiar swoich stóp, jeszcze inne narzekają, że już zawsze ich biust będzie obciążeniem dla kręgosłupa… Prawda na ten temat jest gdzieś pośrodku – to prawda, że przez ciążowe hormony niektóre ciężarne mogą zaobserwować delikatne zmiany w swoim ciele, niedotyczące tylko brzucha, ale w 99% mijają one wraz z porodem. I przeważnie związane są z przyrostem wagi w ogóle oraz z zatrzymaniem wody w organizmie – stąd np. obrzęki stóp, mylnie odbierane jako ‚zdeformowanie’.

Strach w ciąży dotyczący poronienia

To, że nawet najzdrowszym kobietom zdarza się stracić dziecko tak naprawdę bez wyraźnej przyczyny, to fakt. Trzeba więc przyjąć to jako coś, co się po prostu zdarza i… żyć dalej. Jeśli dbasz o siebie w ciąży, regularnie odwiedzasz lekarza i wykonujesz zalecone badania, dziecko rozwija się prawidłowo – ciesz się swoim błogosławionym stanem. Jeśli natomiast Twoja ciąża określana jest jako ‚zagrożona’ – stosuj się do zaleceń lekarza, pamiętaj o zapisanych lekarstwach i oszczędzaj się – z dużym prawdopodobieństwem jesteś w stanie urodzić zdrowe dziecko w odpowiednim czasie. Zaniepokojone mamy mogą monitorować tętno swojego dziecka przy pomocy domowego detektora tętna płodu.

Czy z moim dzieckiem wszystko w porządku?

Być może będąc w ciąży masz trochę więcej czasu na lekturę internetowych forów czy oglądanie różnych programów w telewizji. I dobrze, wypoczywaj i relaksuj się teraz, gdyż za kilka miesięcy/ tygodni będzie to już o wiele cięższe, jednak nie zapominaj przy tym o zachowaniu zdrowego rozsądku i nie ulegaj histerii związanej z listą chorób czy deformacji, jakie mogą się przydarzyć noworodkom. Owszem, nieprawidłowości  zdarzają się zawsze, jednak niewielkiemu odsetkowi wszystkich ciąż. Czy warto zadręczać się tymi myślami?

Nigdy. Nie. Wrócę. Do. Swojej. Wagi.!

Oj tak, strach w ciąży dotyczący problemów z powrotem do wagi ‚sprzed’ jest szeroko rozprzestrzeniony i… cóż, nie będziemy owijać w bawełnę – dość mocno uzasadniony. Po pierwsze, przeważnie po ciąży zmienia się całe kobiece ciało – w niektórych miejscach może go być mniej, a w niektórych więcej. Po drugie, jeśli przybranie wagi w trakcie ciąży związane było z folgowaniem sobie, nie oszukujmy się, waga nie wróci ‚sama’. Potrzeba dużo samozaparcia i konsekwencji w postaci odpowiedniej diety oraz ćwiczeń. Z drugiej strony, karmienie piersią oraz ogrom obowiązków wynikających z opieki nad noworodkiem mogą być czynnikami ułatwiającymi spalenie nadprogramowych kalorii – nie zapominajmy o tym!

A jeśli wody odejdą mi w miejscu publicznym?

OK, akurat ta sytuacja faktycznie może się wydarzyć, i przeważnie nic na to nie poradzisz. Ale nie ograniczaj wyjść tylko z powodu ewentualnego odejścia wód! Po pierwsze, odejście wód poprzedzone jest najczęściej delikatnymi skurczami. A po drugie, sam proces nie jest tak spektakularny, jak się o nim mówi – owszem, zmoczysz nieco bieliznę, ale hej – jesteś w 9 miesiącu ciąży! To nie jest tak, że zmoczyłaś spodnie bez powodu 😉

Strach w ciąży – poród przedwczesny

Sytuacja podobna jak opisana wcześniej obawa przed deformacją dziecka – jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodu do stresu. Jeśli jesteś w grupie ciąż zagrożonych – stosuj się bezwzględnie do zaleceń lekarza, jeśli jednak czujesz się dobrze, dziecko rozwija się prawidłowo i nie masz realnych powodów do obaw – postaraj się uspokoić swoje myśli i cieszyć zdrową ciążą. Aha – i pamiętaj, że jeśli oczekujesz bliźniąt, poród przed terminem to rzecz normalna.

Co w sytuacji, jeśli wybuchnę śmiechem, kichnę lub zacznę kaszleć…

… chodzi nam oczywiście o problemy z utrzymaniem moczu. Cóż, nie będziemy kłamać, że to ciążowy mit, bo faktycznie rosnąca dziko macica uciska mocno na pęcherz moczowy, który podczas w/w czynności może czasem zaniemóc. I nie ma w tym nic dziwnego. Sytuacja powinna wrócić do normy po porodzie, ewentualnie po czasie połogu. A do tej pory możesz zainwestować w odpowiednie wkładki, które nie dość, że pochłaniają wilgoć, to jeszcze stanowią ochronę przed kłopotliwym zapachem.

Strach w ciąży o czasie… po ciąży – czyli czy jestem gotowa, aby zająć się noworodkiem?

Pamiętasz swoje obawy, które pojawiły się wraz z dwoma kreseczkami na teście ciążowym? Też martwiłaś się o swój stan, o dziecko, o zdrowie, o dietę, o rozstępy… I ostatecznie przetrwałaś ciążę, przetrwasz poród i bardzo szybko nauczysz się ‚obsługi noworodka’. W końcu nie jest to fizyka kwantowa, każda mama przez to przechodzi. I uwierz w kobiecą intuicję oraz instynkt macierzyński – to w końcu dzięki nim młode mamy od wieki wieków z sukcesem zajmują się swoimi pociechami 🙂

2 Comments
  1. Wow, przyznam że kilka obaw miałam na początku ciąży, ale nie tak do przesady 😉 Staralam się żyć normalnie, po prostu bardziej na siebie i malucha uważać. Lekarz stwierdził że wszystko jest ok, wystarczy zebym brała jedynie jakies dobre suplementy np pregna plus i zdrowo się odżywiała. Nie było też przeciwskazań by nie spać na brzuchu, cyz nie wychodzić na dłuższe spacery.

    1. Pani Kasiu, pewnie, że ciążę należy traktować z przymrużeniem oka ;), jednak słuchając niektórych osób nawet racjonalne przyszłe mamy zaczynają wątpić. Dlatego, tak jak Pani pisze, trzeba ufać lekarzowi i zdrowemu rozsądkowi 🙂 Pozdrawiamy i dużo ciepła życzymy! zespół AngelSounds.pl

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS