Plamienie w ciąży – czy zawsze jest powodem do niepokoju?

Plamienie w ciąży

Niezależnie, w którym tygodniu ciąży obecnie się znajdujesz, plamienia z dróg rodnych są czymś, czego nie wolno w żadnym razie bagatelizować. Często plamienie w ciąży nie oznacza nic groźnego, jednak bywa, że związane jest z poważnymi nieprawidłowościami, z zagrożeniem poronieniem włącznie. Co zatem należy zrobić, gdy pojawią się plamienia w ciąży? Co może oznaczać brązowawe plamienie, a co jasnoczerwone krwawienie?

Plamienie w ciąży – kiedy nie trzeba się obawiać

Plamienie w ciąży, zwłaszcza na samym jej początku, u wielu kobiet oznacza implantację (czyli zagnieżdżenie się) zarodka w macicy. Dochodzi do niego mniej więcej po 7 do 10 dni po zapłodnieniu, dlatego gdy kobieta nie spodziewa się, że mogła zajść w ciążę, może mylnie zinterpretować to plamienie jako miesiączkę. Warto jednak zaznaczyć, iż plamienie implantacyjne trwa stosunkowo krótko, a wydzielina na brązowawe zabarwienie i nie jest tak obfita, jak krwawienie miesięczne. Występuje natomiast pobolewanie podbrzusza, jest to jednak niegroźny i zupełnie fizjologiczny objaw początku ciąży.

U niewielkiego odsetka kobiet, z powodów nieprawidłowości w obrębie hormonów, zdarza się, że dwu- trzy- a nawet czterokrotnie w pierwszych miesiącach ciąży może wystąpić delikatne plamienie w terminach spodziewanych miesiączek. Nie jest to częsta sytuacja, jednak jeśli wiesz, że jesteś w ciąży, a plamienie się pojawiło, zgłoś się do lekarza, który zapewne zleci zbadanie odpowiednich hormonów.

Plamienie w ciąży - ból brzucha

Jakie mogą być inne przyczyny plamienia w ciąży?

Jeśli plamienie w ciąży nie jest skutkiem zagnieżdżenia zarodka, a występuje głównie po stosunku lub badaniu lekarskim – czyli po podrażnieniu wnętrza pochwy – najczęściej wskazuje na zakażenie, nadżerkę bądź jest po prostu skutkiem mechanicznego podrażnienia szyjki macicy. Plamienie, które wtedy występuje, ma jasnoczerwony kolor i nie pochodzi z ‚wnętrza’ macicy, a ze ścianek pochwy bądź szyjki macicy. Nie stanowi zagrożenia dla matki ani dziecka, jednak ewentualne zakażenia czy nadżerkę należy wyleczyć, aby nie doprowadzić do niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych.

Łożysko przodujące to kolejna przyczyna krwawienia, któremu nie towarzyszą jednak dolegliwości bólowe. Jeśli lekarz stwierdzi jego występowanie, zaleci oszczędny tryb życia, dużo odpoczynku a w razie konieczności – poród za pomocą cesarskiego cięcia.

Plamienie w ciąży – te objawy powinny Cię zaniepokoić

Pomimo, iż jedynie 15% przyczyn plamienia w ciąży kończy się poronieniem, nie należy bagatelizować sytuacji, gdy:

  • plamienie jest obfite, jasno- lub ciemnoczerwone, widać w nim niewielkie skrzepy krwi oraz towarzyszą mu bóle podbrzusza i/lub bóle krzyża – natychmiast jedź na ostry dyżur bądź dzwoń po karetkę – sytuacja jest poważna, może nawet grozić poronieniem bądź być objawem ciąży pozamacicznej;
  • zauważyłaś wypływanie z pochwy przezroczystej wydzieliny (niebędącej moczem) o charakterystycznym, słodkawym zapachu – także jak najszybciej udaj się do szpitala, gdyż jest to bardzo prawdopodobny sygnał całkowitego bądź częściowego odejścia czopa śluzowego, prze co z pochwy sączy się płyn owodniowy. O ile nie dzieje się to po ukończonym 37 tygodniu ciąży, jest sygnałem przedwczesnego porodu i wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, nierzadko kończącej się porodem;
  • poważne plamienie w III trymestrze ciąży może być także objawem odklejania się łożyska, zwłaszcza, gdy ciężarna ma ponad 35 lat, rodziła już wcześniej, pali papierosy, choruje na nadciśnienie bądź uległa wypadkowi. W sytuacji, gdy odklejeniu ulegnie 1/3 łożyska, istnieje realne zagrożenie dla życia płodu, dlatego sytuacja ta wymaga wizyty w szpitalu;
  • jeśli krwawienie nastąpiło gwałtownie, jest obfite i towarzyszy mu silny ból brzucha, podejrzewać można pęknięcie macicy. Może się ono zdarzyć podczas ciąży lub przy porodzie. Sytuacja taka jest jednak niezwykle rzadka, a jeśli do niej dojdzie, wymagana jest operacja chirurgiczna, podczas której lekarz zszywa pękniętą macicę.

Plamienie w ciąży

Plamienie w ciąży – co musisz wiedzieć

Pamiętaj – każde plamienie z okolic dróg rodnych jest sygnałem, że coś się dzieje w Twoim ciele. Nie każde jednak oznacza nieprawidłowości, tak samo jak niebolesne może być zbagatelizowane. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia plamień lub krwawień jest konsultacja lekarska. Postaraj się też jak najdokładniej określić zabarwienie wydzieliny, jej ilość i sytuację, kiedy plamienie się rozpoczęło.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS