Dowiedz się, jakie mogą być pierwsze symptomy ciąży

Kiedy warto zainwestować w test ciążowy, czyli jakie są pierwsze symptomy ciąży?

Niezależnie od tego, czy planujesz zajście w ciążę, czy przytrafiła się ona mniej lub bardziej przypadkowo – ciekawi Cię zapewne, jakie są pierwsze symptomy ciąży, możliwe do zidentyfikowania bez wykonywania testu ciążowego czy wizyty u lekarza. Plamienie, bolesność piersi, senność…sprawdź, jakie wczesne oznaki ciąży mogą u Ciebie wystąpić.

 

Pierwsze symptomy ciąży – kiedy można je odczuć?

Jest grupa kobiet, która już od momentu zapłodnienia twierdzi, że czuje się ‘inaczej’. Dotyczy to jednak przeważnie kobiet planujących ciążę, które dokładnie znają i badają swój cykl oraz są w stanie określić swoje dni płodne, a więc i szanse na potencjalne zapłodnienie. Nie zapominajmy jednak, że niezwykle ciężko jest określić dokładnie, w którym momencie doszło do zapłodnienia – komórka jajowa co prawda jest zdolna do zapłodnienia przez ok 6-8 godzin w ciągu swojego 24 – godzinnego życia, ale już plemniki są zdolne do przetrwania i zapłodnienia w ciele kobiety do aż 5 dni! Z tego względu trudno jest określić dokładnie moment zapłodnienia.

 

Jedynie skąpa miesiączka, czy już ciąża – pierwsze symptomy ciąży

Co innego, jeśli mówimy o implementacji, czyli zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. W tej sytuacji pierwsze symptomy ciąży w postaci plamienia mogą się pojawić już w kilka dni po zapłodnieniu. Pamiętajmy jednak, że plamienie implantacyjne pojawia się tylko u kobiet, u których zagnieżdżająca się komórka natrafi na naczynko krwionośne i je uszkodzi. Można pomylić je z menstruacją, chociaż plamienie trwa krócej i jest znacznie bardziej skąpe. Zdarza się także, że proces implementacji przebiega bez najmniejszych objawów i wtedy jedynym sposobem, aby sprawdzić, czy w Twoim organizmie rozwija się nowe życie, jest wykonanie testu ciążowego.

 

Czy piersi mogą świadczyć o ciąży?

Mogą mogą! U wielu kobiet to właśnie piersi, a raczej zmiany w ich wyglądzie i czułości na dotyk, są pierwszym czytelnym sygnałem stanu błogosławionego. Stają się pełniejsze, cięższe, brodawki mogą ściemnieć, a przez skórę mogą prześwitywać naczynka krwionośne.. Ponadto piersi stają się wyjątkowo tkliwe i potrafią dawać odczucia bólowe nawet bez ich dotykania. Ma to związek z szaleństwem hormonów, które zaczyna się w momencie zapłodnienia. Zanim jednak popędzimy do apteki, zakupić test ciążowy, poczekajmy choć kilka dni aby upewnić się, że to faktycznie może być ciąża, a nie np. syndrom PMS.

 

W jednej minucie euforia, w drugiej rozpacz – wczesne symptomy ciąży

W jednej chwili masz ochotę skakać z radości, po to aby w kolejnej popaść w przygnębienie i zacząć płakać z błahego powodu? To może być oznaka PMS, ale…jeśli stany te są wyjątkowo mocno widoczne, być może za jakiś czas ujrzysz dwie kreseczki na teście! Za wahania nastroju w pierwszych tygodniach ciąży odpowiadają hormony – estrogeny, progesteron, gonadotropina kosmówkowa, kortyzon, prolaktyna i wiele innych, których gwałtowny wzrost w organizmie z dużym prawdopodobieństwem może skutkować gwałtownymi i częstymi zmianami nastroju.

 

Zmęczenie i senność – skutek infekcji, czy ciąży?

Zmęczenie, senność, osłabienie – doznała go każda z nas i przeważnie objawy te współwystępowały z drobną infekcją, np. przeziębieniem. Może się jednak zdarzyć, iż pierwsze symptomy ciąży także dają podobne objawy, a dzieje się tak na skutek wysokiego stężenia progesteronu w organizmie ciężarnej. Ciało wykonuje ogromny wysiłek, jakim jest tworzenie nowego ludzkiego organizmu. Trudno się więc dziwić, że skutkuje to obniżeniem energii życiowej. Pocieszyć może fakt, że u większości ciężarnych stan ten mija, a wręcz w okolicach drugiego trymestru ciąży kobiety odczuwają niespotykaną wręcz chęć do działania.

 

Pierwsze symptomy ciąży – nudności i wymioty

Mdłości, często prowadzące do wymiotów, to charakterystyczna i (niestety!) dość częsta przypadłość ciąży, zwłaszcza jej początków. Za nieprzyjemne doznania ze strony układu pokarmowego odpowiedzialny jest wysoki poziom progesteronu, który dodatkowo spowalnia przemianę materii, co skutkuje dłuższym zaleganiem jedzenia w żołądku i może powodować wyrzucanie treści pokarmowej na zewnątrz organizmu.

Z drugiej strony, przyczyną nudności i wymiotów może być…stres! Stres kobiety, która stara się o dziecko i nie ma pewności, że jej starania dadzą rezultat oraz stres kobiety, która nie planuje ciąży ale ma przesłanki by ją podejrzewać.  Nie zapominajmy także, że powodem złego samopoczucia może być po prostu zwykłe zatrucie czy grypa żołądkowa!

 

Kiszone ogórki i czekolada – czyli wczesne oznaki ciąży

Tak zwane jedzeniowe ‘zachcianki’ to także powód do podejrzewania odmiennego stanu u kobiety. Nierzadko bywają one wyjątkowo dziwne i niespotykane. Podobnie jest z wrażliwością na zapachy. Bywa tak, że ulubiony do tej pory zapach np. kawy staje się nie do zniesienia. Częstymi niepożądanymi zapachami dla ciężarnych jest także dym papierosowy, paliwo czy spaliny. Choć nadal nie wiadomo, jaki czynnik jest odpowiedzialny zarówno za nadwrażliwość na zapachy czy zachcianki jedzeniowe, z całą pewnością możemy określić te objawy jako pierwsze symptomy ciąży.

 

Czas na ostateczny werdykt…czyli o teście ciążowym słów kilka

Powyższe objawy mogą wystąpić jako pierwsze symptomy ciąży, jednak u części kobiet nie wystąpią w ogóle. Wtedy najbardziej miarodajnym potwierdzeniem odmiennego stanu będzie wykonanie domowego testu ciążowego. Warto jednak pamiętać, że test taki należy wykonać minimum 14 dni po zapłodnieniu, a że ciężko wyznaczyć dokładny dzień zapłodnienia, najlepiej poczekać do dnia, w którym miałaby się pojawić miesiączka. Jeśli przez kilka kolejnych dni menstruacja się nie pojawi, można wykonać test ciążowy. Po pojawieniu się dwóch kresek, najprawdopodobniej jesteś w ciąży!

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS