Niskie ciśnienie w ciąży – powód do niepokoju? – dowiedz się więcej!

Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży (czyli ciśnienie poniżej 90/60 mmHg) nie jest co prawda tak groźne, jak nadciśnienie w ciąży, jednak potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie przyszłej mamie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny zbyt niskiego ciśnienia krwi podczas ciąży oraz jak sobie z nim radzić, aby zapamiętać okres ciąży jako przyjemność, a nie ciągłe zmęczenie i senność.

Niskie ciśnienie w ciąży – poznaj najczęstsze przyczyny

Warto zaznaczyć, że w początkowych tygodniach ciąży obniżenie ciśnienia krwi jest zupełnie fizjologicznym procesem. Spowodowane jest ono zwiększeniem objętości osocza i relatywnym zmniejszeniem ilości hemoglobiny we krwi. Ponadto, szalejące w I trymestrze hormony także mają swój udział w obniżeniu ciśnienia krwi.

Inną przyczyną może być anemia, na którą kobieta mogła cierpieć także przed ciążą. W sytuacji stwierdzonej niedokrwistości należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza ginekologa oraz hematologa.

Jak objawia się niskie ciśnienie w ciąży?

Kobieta ciężarna cierpiąca na zbyt niskie ciśnienie krwi często charakteryzuje się szczupłą budową ciała oraz dość wysokim wzrostem, choć oczywiście nie jest to regułą. Potwierdzone jest natomiast, iż niskie ciśnienie w ciąży najczęściej objawia się:

  • sennością,
  • tępym bólem głowy,
  • zawrotami głowy, mogącymi powodować omdlenia bądź zupełną utratę przytomności,
  • permanentnym uczuciem zmęczenia.

Jeśli przyszła mama cierpi na zbyt niskie ciśnienie, często słyszymy od niej stwierdzenie ‚słabo mi!‚.

Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży – czy można mu zapobiec i w jaki sposób sobie z nim radzić?

Niestety, zazwyczaj niskie ciśnienie jest po prostu cechą osobniczą, na którą nie ma lekarstwa ani której nie da się wyleczyć – można jedynie łagodzić objawy, aby nie były uciążliwe na tyle, by utrudniać codzienne funkcjonowanie. Co zatem robić? Poza regularną kontrolą ciśnienia podczas wizyt lekarskich warto zaopatrzyć się w swój aparat do mierzenia ciśnienia (bądź wypożyczyć go na okres ciąży) i dla pewności samemu także kontrolować ciśnienie.

Wypijanie dużej ilości wody to podstawa zapobiegania objawom niskiego ciśnienia. Dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne podczas upałów.

Co prawda kofeina podczas ciąży w dużych ilościach jest niewskazana, jednak jedna czy dwie małe filiżanki kawy dobrej jakości nie powinny zaszkodzić. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem – powiedz oczywiście o problemach z ciśnieniem!

Kolejnym sposobem na radzenie sobie z niskim ciśnieniem w ciąży jest zaopatrzenie się w cukierki – najlepiej czekoladowe – które ciężarna powinna nosić przy sobie (zwłaszcza podczas dłuższej nieobecności w domu. Dawka cukru w nich zawarta powinna pomóc w sytuacji złego samopoczucia związanego ze spadkiem ciśnienia.

W trakcie ciąży nie zaleca się brania zbyt gorących kąpieli oraz ubierania się zbyt ciepło, gdyż może to prowadzić dodatkowo do obniżenia ciśnienia.

Zaleca się natomiast aktywność fizyczną, która może pozytywnie wpłynąć na ciężarne cierpiące na niedociśnienie. Jednak zarówno rodzaj ćwiczeń, jak i ich intensywność i częstotliwość muszą być dopasowane indywidualnie do potrzeb przyszłej mamy.

WAŻNE – jeśli spodziewasz się dziecka i czujesz, że kręci Ci się w głowie, masz ‚mroczki’ przed oczami, zaczynasz się pocić i robi Ci się słabo – jak najszybciej usiądź lub połóż się. Zapobiegnie to upadkowi, który mógłby być niebezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i dziecka.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS