
Okres ciąży to czas, w którym kobieta w szczególny sposób musi o siebie zadbać. Stąd duża doza odpoczynku, spacerów na świeżym powietrzu, zmodyfikowana, zdrowa dieta, specjalne ciążowe kosmetyki oraz ubrania i… zwiększona kilkukrotnie częstotliwość i ilość wykonywanych badań lekarskich. Czy badania w ciąży to konieczność?
Badania w ciąży – konieczność
O ile pójście na USG jest dla przyszłej mamy i jej partnera niesamowitym, wzruszającym przeżyciem, o tyle częste wykonywanie morfologii czy badania ginekologiczne już takie przyjemne nie są. Jednak badania w ciąży muszą być wykonywane regularnie. Poniżej wymienimy, jakie badania czekają Cię w każdym trymestrze ciąży.
Badania w ciąży – I trymestr
Jeśli jesteś już po wykonaniu domowego testu ciążowego, zapewne wybrałaś lekarza, który będzie prowadził Twoją ciążę i czym prędzej chcesz umówić się na wizytę, która potwierdzi na 100% radosną nowinę. Jednak poczekaj do 5-6 tygodnia ciąży (przypominamy, że czas ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Wtedy można usłyszeć bicie małego serduszka, które da pewność, że faktycznie jesteś w ciąży. Poza USG dopochwowym, podajemy pozostałe badania w ciąży, które będziesz miała wykonane w I trymestrze:
- badanie piersi,
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- badanie krwi, w którego skład wchodzi: morfologia, pomiar poziomu glukozy we krwi na czczo, oznaczenie grupy krwi i czynnika RH (jeśli nie wykonano przed ciążą), badanie odczynu VDRL lub WR, oznaczenie poziomu przeciwciał IgG i IgM w kierunku toksoplazmozy (jeżeli nie były wykonane przed ciążą), oznaczenie poziomu przeciwciał anty HIV (po otrzymaniu od Ciebie zgody), oznaczenie przeciwciał przeciwko różyczce, badanie na obecność wirusa zapalenia wątroby typu B – antygen HBs,
- badanie laboratoryjne moczu,
- pomiar wzrostu i masy ciała, oznaczenie indeksu masy ciała – BMI,
- badanie ginekologiczne z użyciem wziernika,
- badanie stopnia czystości pochwy i badanie cytologiczne, jeśli nie było wykonywane w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed zajściem w ciążę,
- badanie antygenem chlamydia trachomatis
Oczywiście, w razie potrzeby będziesz skierowana na dodatkowe badania czy konsultacje do poradni kardiologicznej, diabetologicznej, psychologicznej, internistycznej czy innej.
Pamiętaj o tym, aby nie zatajać żadnych informacji o swoim zdrowiu przed ciążą. Lekarz nie zadaje szczegółowych i często krępujących pytań dla własnej przyjemności – on chce uzyskać jak najpełniejszy obraz Twojego zdrowia, szczególnie teraz, gdy jesteś w ciąży.
Jakie badania wykonuje się w II trymestrze ciąży?
A oto badania w ciąży, wykonywane między 13 a 27 tygodniem ciąży:
- badanie ogólnego stanu zdrowia,
- pomiar masy ciała,
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- badanie położnicze, w czasie którego lekarz bada położenie (wysokość) dna macicy,
- badanie laboratoryjne krwi – morfologia,
- badanie laboratoryjne moczu,
- badanie czynności serca płodu,
- badanie ultrasonograficzne, w celu zbadania budowy anatomicznej płodu, oraz ewentualnie zbadanie echo serca płodu,
- badanie na poziom przeciwciał anty Rh-,
- badanie przesiewowe test doustnego obciążenia 50 g glukozy (GTC),
- test diagnostyczny doustnego obciążenia 75 g glukozy (OGIT) (tylko u pacjentek, które miały nieprawidłowy wynik badania GTC),
- badanie czynności serca płodu,
- test PAPP-A (10-13 tydzień), test potrójny (14-18 tydzień) – badania te wykonuje się łącznie by oszacować ryzyko występowania zaburzeń chromosomalnych (głównie zespołu Downa) oraz obecności rozszczepu kręgosłupa. W zależności od wyniku badań ciężarna otrzymuje skierowanie na aminopunkcję, którą wykonuje się między 15 a 20 tygodniem ciąży,
- specjalistyczne USG (około 20 tygodnia). Między 18 a 23 tygodniem ciąży wykonuje się bardzo szczegółowe badanie USG, które pozwala sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo zbudowane. Powinno być wykonane przez doświadczonego lekarza na możliwie najlepszym sprzęcie.
Badania w ciąży – ostatnie 3 miesiące
Coraz większymi krokami zaczyna zbliżać się godzina ‘0’, dlatego nie bagatelizuj żadnego badania w III trymestrze:
- badanie ogólnego stanu zdrowia,
- wywiad lekarski dotyczący przebiegu ciąży,
- pomiar masy ciała,
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- badanie położnicze z użyciem wziernika, w czasie którego lekarz określa położenie dna macicy,
- badanie czynności serca płodu,
- badanie ruchliwości płodu,
- badanie laboratoryjne moczu,
- badanie ultrasonograficzne,
- badanie laboratoryjne krwi antygen HBs,
- badanie wymiarów miednicy,
- badanie laboratoryjne wydzieliny z pochwy oraz posiew,
- badanie poziomu odczynu VDRL lub WR (tylko u kobiet, które znajdują się w grupie ryzyka),
- USG (po 30 tygodniu),
- KTG – badanie, które pokazuje czynność skurczową macicy (lub jej brak) oraz tętno dziecka