Ile tygodni trwa ciąża, czyli odliczanie czas zacząć!

 

Zastanawiałaś się z pewnością nie raz, ile tygodni trwa ciąża. Potocznie mówi się, że 40, ale…czy na pewno? W poniższym tekście postaramy się przybliżyć sposób, od kiedy liczy się początek ciąży oraz sprawdzimy, ile dokładnie trwa ciąża. I w końcu odpowiemy na pytanie: ile tygodni jest się w ciąży! To temat przydatny nie tylko przyszłym mamom, ale także ich mężom, partnerom czy rodzinie i znajomym – w końcu będą oni w stanie samodzielnie obliczyć przewidywaną datę porodu, nie narażając ciężarnej na ciągłe pytania „kiedy, kiedy…?” 🙂

 

Ile tygodni trwa ciąża u człowieka

Zacznijmy od tego, ile jest tygodni ciąży? Lekarze przyjmują, że prawidłowa ciąża powinna trwać 40 tygodni, +/- 2 tygodnie. Już w tym miejscu dokładne określenie czasu trwania ciąży jest płynne – w końcu prawidłowo donoszona ciąża to i ukończony 38 tydzień, i 41 tydzień. Jednak przyjmijmy 40 tygodni za normę ciąży. Zamiana 40 tygodni na miesiące daje nam niepełne 9 miesięcy. Zatem ile miesięcy trwa ciąża? Dlaczego nie pełne 9 miesięcy? I w takim razie ile dni trwa ciąża?

 

Ciąża – kiedy początek?

Rozbieżności dotyczące czasu trwania ciąży oraz tego, od kiedy faktycznie się ją liczy, wynikają po prostu z uproszczenia. Jak liczyć początek ciąży? Za początek życia PŁODU przyjmuje się moment zapłodnienia, natomiast za początek CIĄŻY – pierwszy dzień ostatniej miesiączki, która wystąpiła przed zajściem w ciążę. Dlaczego? Ponieważ organizm kobiety już w trakcie miesiączki (kiedy pozbywa się niezapłodnionego jajeczka) produkuje kolejne jajeczko! Dlatego czas ciąży liczymy właśnie od tego dnia. Tym sposobem prawidłowa ciąża trwa ok 280 dni (+/- 20 dni). Poza tym, prościej jest ustalić datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki niż…datę zapłodnienia 🙂 Dlatego zamiast zastanawiać się, ile trwa ciąża od momentu zapłodnienia, lepiej obliczyć ją po prostu od daty ostatniej miesiączki!

 

Ile tygodni trwa ciąża i jak obliczyć termin porodu

Przyjmując za początek ciąży pierwszy dzień ostatniej miesiączki, łatwiej także obliczyć przewidywaną datę porodu. W jaki sposób? Od w/w daty należy odjąć 3 miesiące, dodać 7 dni i…szykować odpowiednie na porę roku dziecięce ciuszki! Pozostając w temacie ciuszków a co za tym idzie – wymiarów Twojego maleństwa – pamiętaj, że lekarz podczas badania USG podaje jedynie szacunkowe wymiary dziecka. Dlatego czasem może się ono wydawać mniejsze lub większe od przyjętej na dany tydzień normy.

 

Ciąża przenoszona oraz wcześniaki

O ciąży przenoszonej mówimy wtedy, gdy ciąża trwa ponad pełne 40 tygodni. Stan ‘przenoszenia’ ciąży może trwać max. 2 tygodnie. Po tym czasie, jeśli poród nie rozpocznie się samoczynnie, lekarz położnik zdecyduje o wywołaniu porodu. Natomiast o wcześniakach mówimy wówczas, gdy urodzą się one przed rozpoczęciem 37 tygodnia ciąży. W obecnym stanie zaawansowania medycyny nie ma praktycznie obaw, że coś z takimi maleństwami będzie nie tak, jednak z pewnością będą one miały zlecone dodatkowe badania oraz obserwację po porodzie.

 

Obliczanie terminu porodu – inna metoda

Chociaż medycyna rozwija się w zastraszającym tempie i wydaje się nam, że dawne metody nie mają już racji bytu, cały czas zdarza się, że znachorzy próbują obliczyć termin porodu na podstawie…analizy ruchów dziecka w brzuchu. Zakłada się, że pierworódki (czyli kobiety, które po raz pierwszy będą rodzić) odczuwają pierwsze ruchy dziecka ok. 20 tygodnia ciąży, natomiast wieloródki (kobiety, które już wcześniej rodziły) ok. 18 tygodnia ciąży. Metoda ta jest jednak bardzo zawodna, gdyż odczuwanie ruchów dziecka jest sprawą bardzo indywidualną, niektóre ciężarne już ok. 16-17 tygodnia czują maleństwo w brzuchu, a niektóre dopiero po połowie ciąży są w stanie odróżnić delikatne kopniaki od… ruchów swoich jelit 😉 Zostawmy więc archaiczne metody i skupmy się na analizie kalendarza, gdy chcemy dowiedzieć się, kiedy wypada termin porodu naszego dziecka.

Zobacz Detektor tętna płodu Angelsounds

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS