Zapalenie pęcherza w ciąży – co robić, aby do niego nie doszło?
Pieczenie przy oddawaniu moczu, ciągłe parcie na pęcherz, stan podgorączkowy… Znasz to? Jeśli tak, jesteś w większości, która chociaż raz w życiu cierpiała na zakażenia układu moczowego, spośród których najczęstszą przypadłością jest zapalenie pęcherza moczowego. O ile schorzenie to jest nieprzyjemne i denerwujące, o tyle dla kobiet w ciąży może być także bardzo niebezpieczne. Zapalenie pęcherza w ciąży – dowiedz się, jakie może mieć skutki i jak je wyleczyć szybko i skutecznie.
Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny
Zapalenie pęcherza występuje często nie tylko u kobiet ciężarnych. Przypadłość ta dotyka także kobiety niebędące w ciąży i to o wiele częściej niż mężczyzn. Jaka jest tego przyczyna? Prozaiczna – budowa anatomiczna. Cewka moczowa kobiet jest krótsza niż u mężczyzn oraz ma swoje ujście blisko odbytu, skąd bakterie mają krótszą drogę do skolonizowania śluzówki pęcherza. Ponadto częste współżycie seksualne zwiększa ryzyko zapalenia pęcherza – bakterie ze sromu mogą zostać przeniesione przez członka w okolice ujścia cewki moczowej. Kiedy można paść ofiarą zapalenia pęcherza:
- niewłaściwa higiena intymna (np. mycie w kierunku z tyłu do przodu – niepoprawne!),
- stosowanie drażniących preparatów do mycia okolic intymnych,
- noszenie sztucznej, nieprzewiewnej bielizny,
- noszenie ciasnych ubrań, zwłaszcza latem,
- zbyt długie przebywanie w wilgotnym kostiumie kąpielowym,
- siadanie na zimnej powierzchni,
- nieprzestrzeganie higieny w toaletach publicznych.
Dlaczego zapalenie pęcherza w ciąży jest tak częste?
Zapalenie pęcherza w ciąży zdarza się jeszcze częściej. Dlaczego tak się dzieje? Poza wyżej wymienionymi przyczynami, ciąża sprzyja zakażeniom także przez to, że powiększająca się macica uciska na pęcherz i moczowód, zwalniając przepływ moczu oraz powodując jego zaleganie w pęcherzu. To wszystko sprzyja namnażaniu bakterii. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest występowanie cukrzycy ciążowej, kamienie nerkowe, wady układu moczowego czy niska odporność.
Jakie są objawy zapalenia pęcherza w ciąży?
Zastanawiasz się, jak rozpoznać zapalenie pęcherza w ciąży? Możesz je podejrzewać, gdy:
- odczuwasz pieczenie cewki moczowej podczas mikcji (oddawania moczu),
- czujesz, że cały czas chce Ci się siusiu, ale oddajesz mocz po kropelce, za to bardzo często,
- odczuwasz kłujące bóle w cewce moczowej,
- boli Cię podbrzusze, także podczas oddawania moczu,
- masz stan podgorączkowy,
- zauważyłaś obecność krwi lub ropy w moczu (choć objaw ten nie występuje u wszystkich chorych).
Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, jak najprędzej skontaktuj się z lekarzem w celu wdrożenia leczenia, zwłaszcza, gdy spodziewasz się dziecka.
Nieleczone zapalenie pęcherza w ciąży może skutkować nawet poronieniem czy porodem przedwczesnym. Może być także powodem urodzenia dziecka z małą masą urodzeniową. Natomiast dla kobiety nieleczone zapalenie pęcherza w ciąży może skutkować przewlekłym stanem zapalnym i prowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz szybko wdrożył leczenie farmakologiczne. Najprawdopodobniej będzie to antybiotyk. Nie obawiaj się – właściwie podany nie będzie miał negatywnego wpływu na dziecko w Twoim brzuchu.
Zapalenie pęcherza w ciąży – jak zapobiegać?
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak uchronić się przed zapaleniem pęcherza w ciąży i jednocześnie jak wspomagać leczenie farmakologiczne zlecone przez lekarza:
- dbaj o właściwą higienę intymną: używaj żeli przeznaczonych specjalnie dla kobiet ciężarnych, podmywaj się w kierunku od przodu do tyłu, nie przesadzaj ze zbytnią higieną (2 razy w ciągu dnia wystarczy) – zbyt częste mycie pozbawia okolice intymne ‘dobrych’ bakterii,
- noś bieliznę i ubrania z naturalnych, przewiewnych tkanin, zwłaszcza latem,
- unikaj obcisłych spodni typu legginsy,
- pij duże ilości wody – wzmaga to wizyty w toalecie, podczas których bakterie szybciej są usuwane z organizmu,
- zaprzyjaźnij się z żurawiną i aronią – są bogate w witaminę C, która świetnie radzi sobie z bakteriami w układzie moczowym,
- podmywaj się bądź chociaż oddaj mocz po stosunku płciowym – aby zapobiec zakażeniu,
- nigdy nie wstrzymuj moczu! Sprzyja to namnażaniu się bakterii,
- dodawaj do potraw natkę pietruszki, jedz seler naciowy i korzeniowy – rośliny te wpływają korzystnie na funkcjonowanie dróg moczowych i nerek.