Tętno płodu – norma, która powinna uspokoić każdą przyszłą mamę
Tętno płodu norma – ta fraza jest często poszukiwana w wyszukiwarkach internetowych. Dlaczego? Być może powodem jest fakt, iż choć mały człowiek rozwijający się w łonie swojej mamy wydaje się być naprawdę maciupeńki, to jego serduszko ma w sobie tyle miłości, że bije o wiele szybciej niż serca rodziców, rodzeństwa czy dziadków.
Dowiedz się, jakie są normy tętna płodu, by nie przestraszyć się wyników po pierwszych pomiarach u lekarza.
Tętno płodu norma – czym jest tętno?
Tak, ja wspominaliśmy w jednym z poprzednich wpisów, zdobywanie wiedzy w czasie ciąży jest bardzo istotnym elementem. Dzięki temu przyszła mama dowiaduje się, czego może się spodziewać, czego oczekiwać, a co powinno ją zaniepokoić. Dziś chcemy poruszyć temat normy tętna płodu, by uspokoić ciężarne i przygotować je na spokojne przyjęcie wieści, jakie otrzymają w gabinecie lekarskim.
6 kluczowych cech tętna
Każdy lekarz dokonujący pomiaru pulsu – czy to płodu, noworodka, dziecka, czy też osoby dorosłej – powinien wziąć pod lupę kilka charakterystycznych cech. To na ich podstawie będzie mógł stwierdzić, czy tętno jest prawidłowe. Należą do nich:
- Częstotliwość – liczba uderzeń serca wyczuwanych w trakcie minuty zegarowej.
- Miarowość – siła uderzeń serca oraz odstępy między nimi.
- Wypełnienie – wysokość fali tętna.
- Napięcie – wynik ciśnienia tętniczego.
- Chybkość – wynik prędkości przepływu krwi i podatności ścian tętnic.
- Symetria – proporcjonalna wartość tętna po obu stronach.
Tętno płodu norma – czyli ile?
Musisz wiedzieć, że serce Twojego maleństwa bije o wiele szybciej niż serce człowieka dorosłego. Co ciekawe, większy puls występuje u niego jeszcze przez kilka lat po narodzeniu i jest to całkiem normalne zjawisko. Zanim jeszcze zaszłaś w ciążę, Twoje tętno – o ile było prawidłowe – wynosiło około 60-90 uderzeń na minutę. Teraz, gdy rozwija się w Tobie nowe życie, zwiększa się ono o jakieś 20% w stosunku do wcześniejszej wartości.
Dzieje się tak, ponieważ z rosnącym brzuchem o wiele szybciej się męczysz. Jeśli do nadprogramowych kilogramów dodasz stres, leki mające zapobiegać nadmiernym skurczom macicy, wahania nastrojów, złe samopoczucie zmartwienia i kilka innych czynników znanych większości ciężarnych, sprawa stanie się coraz bardziej jasna.
Z kolei serduszko Twojego maleństwa bije jeszcze szybciej niż Twoje. Normy tętna płodu oscylują w okolicach od 110 do 170 uderzeń na minutę.
W jaki sposób bada się tętno płodu?
Czy wiesz, że najstarszą i jednocześnie najbardziej subiektywną metodą badania tętna płodu jest osłuchiwanie, czyli po prostu przyłożenie stetoskopu do brzucha ciężarnej. Dziś już rzadko który lekarz stosuje osłuchiwanie i zamiast tego stosuje się badanie KTG. Dzięki niemu lekarz nie tylko słyszy i widzi na wykresie, ile wynosi tętno płodu, ale także może badać czynności skurczowe macicy. Poza KTG kobieta w ciąży może także stosować echosondy do użytku domowego, tzw. detektory tętna płodu, dzięki którym może na bieżąco monitorować bicie serduszka malucha w swoim brzuchu.
Pamiętaj o badaniach
Jeśli chodzi o tętno płodu, normy są o wiele wyższe niż w przypadku tętna niemowlęcia, dziecka, młodzieży, dorosłego czy osoby starszej. To całkiem normalne i nie należy się tym w żadnym wypadku martwić. W ciąży warto również badać swoje tętno, ponieważ ma ono wpływ na to, co dzieje się z maleństwem. Pamiętajmy przy tym, że uczucie kołatania serca czy przyspieszony rytm jego bicia uznaje się za normę u kobiet spodziewających się potomka. Mimo to, naprawdę ważną kwestią jest cykliczne monitorowanie, zarówno tętna dziecka, jak i jego mamy.