10 kluczowych kwestii, które mogą spowodować niskie tętno płodu – dowiedz się więcej!

Gdy pierwszy raz słyszymy bicie małego serduszka, które rozwija się pod naszym sercem, jesteśmy wzruszone i nie możemy uwierzyć w cud, jaki właśnie w tej chwili się nam przydarza. Nie myślimy nawet o problemie, jakim jest niskie tętno płodu czy wysokie tętno płodu. Skupiamy się na naszej bezgranicznej radości!

Każda przyszła mama marzy o tym, by jej dziecko zdrowo rozwijało się w jej łonie. Jednak nie zawsze tak się dzieje i konieczne jest reagowanie jeszcze zanim nowy członek naszej rodziny przyjdzie na świat.

Przykładem zaburzenia obserwowanego w ciąży jest zbyt słabe tętno płodu.

W poprzednim wpisie wspominaliśmy o tachykardii, czyli przyspieszonej akcji serca. Tym razem chcemy poruszyć temat jej przeciwności, a mianowicie bradykardii (więcej o bradykardii u osób dorosłych możesz poczytać TUTAJ. Wywołać może ją kilka kluczowych czynników związanych – tak, jak w przypadku wysokiego tętna płodu – z przyszłą mamą, samym dzieckiem oraz lekami, jakie stosowane są przez ciężarną. Warto poznać przesłanki prowadzące do tego, że serce naszego dzidziusia bije słabiej niż powinno. Przede wszystkim po to, by w miarę możliwości móc zareagować jeszcze przed porodem.

Niskie tętno płodu, czyli jakie?

Pisaliśmy już o prawidłowym tętnie płodu, które wynosi od 110 do 170 uderzeń na minutę oraz o tym, że wartość 150 uderzeń na minutę powinna zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę, ponieważ może być związana z tachykardią. Nie trudno więc domyślić się, że gdy serduszko naszego maleństwa bije słabiej niż 110 razy na minutę, mamy do czynienia ze słabym tętnem płodu. Takie zaburzenie nazywane jest – zarówno u nienarodzonych jeszcze dzieci, jak i reszty osób – bradykardią. Najprościej rzecz ujmując, jest to spowolniona akcja serca.

Słabe tętno płodu nie bierze się znikąd

Podobnie, jak każde inne schorzenie, słabe tętno płodu nie występuje bez przyczyny. Powodów towarzyszących bradykardii jest całkiem sporo. Warto zapoznać się z nimi jak najprędzej, ponieważ niektórym z nich możemy same zapobiec. Głównymi przesłankami do niskiego tętna płodu są:

  1. Niskie ciśnienie krwi przyszłej mamy
  2. Niska temperatura ciała przyszłej mamy
  3. Hipoglikemia stwierdzona u ciężarnej
  4. Wady i arytmie serca płodu
  5. Zespół Edwardsa wykryty u płodu
  6. Niewydolność łożyska
  7. Ucisk pępowinowy
  8. Ucisk główki płodu
  9. Pobranie krwi pępowinowej
  10. Działanie niektórych leków stosowanych przez ciężarną

Jak wykryć bradykardię?

Podobnie, jak tachykardia, słabe tętno płodu może zostać zdiagnozowane podczas KTG czy USG. Dodatkowymi badaniami, jakie mogą ją wykryć lub wykluczyć, są EKG oraz magnetokardiografia, sprawdzające czynności serca płodu. Niskie tętno u nienarodzonego jeszcze dziecka da się leczyć jeszcze w czasie ciąży. Jeśli jednak reakcja na kurację nie nastąpi, konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia.

Jak zadbać o prawidłowe tętno dziecka w brzuchu?

Oczywiście, jeśli zbyt niskie tętno płodu spowodowane jest czynnikami niezależnymi od ciężarnej, musimy polegać na opiece lekarskiej i ściśle stosować się do zaleceń specjalisty. Ważne jest, aby regularnie badać tętno, zarówno kobiecie w ciąży, jak i dziecku w jej brzuchu. Jeśli zbliżasz się do 12 tygodnia ciąży, dobrym pomysłem jest używanie detektora tętna płodu, dzięki któremu bez wychodzenia z domu będziesz mogła zbadać tętno swojego malucha.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS