Krew z nosa w ciąży – sprawdź, co może oznaczać

Krew z nosa w ciąży

Ciąża jest okresem, kiedy kobiece hormony oraz zmiany zachodzące w organizmie nieraz powodują kłopotliwe czy uciążliwe dolegliwości, które przeważnie nie oznaczają niczego niepokojącego, jednak nie powinny być bagatelizowane. Jedną z takich dolegliwości jest krew z nosa w ciąży. Dlaczego pojawia się krwawienie z nosa, czym może skutkować oraz w jaki sposób poradzić sobie z tym nieprzyjemnym stanem – przeczytasz poniżej.

Krew z nosa w ciąży – jak zatamować krwotok?

Krwawienie z nosa w ciąży nie różni się wiele od krwotoku z nosa u pozostałych osób. Przeważnie przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z tą nieprzyjemną (acz bezbolesną) dolegliwością także pokrywają się. Czy da się przewidzieć wystąpienie krwotoku? Niestety, przeważnie zdarza się to w najmniej oczekiwanym i najmniej pożądanym momencie – w dużym skupisku ludzi, w tramwaju czy podczas uroczystej kolacji… O ile nie masz wpływu na czas i miejsce wystąpienia krwawienia z nosa, o tyle sposób na powstrzymanie krwotoku jest jeden: pochyl się do przodu i uciśnij nasadę nosa. Dokładnie tak – nie sugeruj się pozornie logicznym rozwiązaniem, jakim jest odchylenie głowy do tyłu – w ten sposób sprawiasz tylko, że krew spływa do gardła i zaczynasz się nią krztusić bądź ją połykać (…). Po ustaniu krwawienia dobrze jest przyłożyć zimny okład do nosa – zimno obkurczy naczynia krwionośne, zmniejszając tym samym ryzyko ponownego wystąpienia krwotoku.

Krwawienie z nosa w ciąży

Krew z nosa w ciąży – jakie mogą być przyczyny?

Głównym powodem krwawienia z nosa w trakcie ciąży jest osłabienie organizmu, odczuwalne szczególnie w I trymestrze. Ponadto, będąc w ciąży objętość krwi kobiety zwiększa się, czego skutkiem może być przekrwienie naczyń krwionośnych śluzówki nosa, co w rezultacie prowadzić może do osłabienia ścianek śluzówki nosa i do powstania krwotoku. Jednak w takim przypadku krew z nosa w ciąży nie jest sytuacją groźną ani dla przyszłej mamy ani dla dziecka w jej brzuchu.

Powodem, który powinien wzmocnić czujność ciężarnej oraz który powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym jest problem z ciśnieniem krwi, który można łatwo zdiagnozować podczas rutynowych badań. Nie wolno bagatelizować tego problemu, gdyż – niekontrolowany – może być zagrożeniem zarówno dla ciężarnej, jak i rozwijającego się dziecka.

Także anemia jest przyczyną częstych krwawień z nosa, jednak przeważnie jest ona diagnozowana niezależnie od ciąży, bądź na samym jej początku, więc lekarz wdraża odpowiednie środki zaradcze lub ewentualne leki.

Krwotok z nosa w ciąży

Krwawienie z nosa podczas ciąży – jak zapobiegać?

Niestety, krwotokom z nosa często nie da się zupełnie zapobiec. Jeśli są one wpisane w ‚naturę’ kobiety, jedynym środkiem zaradczym powinien być…zapas chusteczek higienicznych 🙂 Dodatkowo, należy suplementować witaminę C w zalecanych dawkach, najlepiej w postaci warzyw i owoców, a także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejszając tym samym ryzyko ich podrażenienia, a przyjmowanie wody nie doprowadza do wysuszania śluzówki nosa, które także może przyczyniać się do krwawienia.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS