Ciąża po cesarskim cięciu – sprawdź, kiedy jest bezpieczna

Ciąża po cesarskim cięciu

Urodziłaś dziecko za pomocą cesarskiego cięcia i planujesz zajście w kolejną ciążę? Zastanawiasz się, w jakim czasie ciąża po cesarskim cięciu jest bezpieczna i nie niesie za sobą dużego ryzyka powikłań? Interesuje Cię także, czy możliwy jest poród siłami natury po poprzednim porodzie z cc? Zapraszamy do dalszej lektury, postaramy się rozwiać wątpliwości.

Ciąża po cesarskim cięciu – kiedy?

Wiele kobiet, które decydują się na zajście w kolejną ciążę po uprzednim porodzie za pomocą cesarskiego cięcia, ma obawy i wątpliwości odnośnie czasu, po którym można zacząć ją bezpiecznie planować. Ich obawy są oczywiście uzasadnione – w końcu tzw. ‚cesarka’ jest operacją, podczas której nacina się skórę, powłokę brzuszną oraz macicę. kobieta po takim zabiegu musi stosować się ściśle do zaleceń lekarza, zarówno pod kątem dbałości o wygląd zewnętrzny blizny, jak i o nieforsowanie się, aby rana mogła się prawidłowo zagoić. Lekarze sugerują, że odstęp ok. 1,5 roku po cesarskim cięciu jest optymalnym czasem do zajścia w kolejną ciążę. Nie zaleca się natomiast planowania ciąży na mniej niż rok po cesarce. Jeśli jednak kobieta podejmie taką decyzję i świadomie (bądź nieświadomie) zajdzie w ciążę, musi bezwzględnie pozostawać pod stałą kontrolą lekarską, gdyż często w takiej sytuacji wymagana jest hospitalizacja, a w ekstremalnych przypadkach nawet lekarz może zasugerować przerwanie ciąży, mając na względzie dobro kobiety.

Ciąża po cesarskim cięciu

Ciąża po cesarskim cięciu – poród siłami natury czy kolejna cesarka?

Kolejną kwestią, jaka nurtuje kobietę planującą zajście w ciążę po porodzie zakończonym cesarskim cięciem, jest sposób ‚rozwiązania’ planowanej ciąży. W przypadku, gdy decyzja o cc została podjęta ze względów zdrowotnych (odklejająca się siatkówka oka u kobiety, wrodzona wada serca bądź nieprawidłowości w obrębie kości miednicy), przy kolejnej ciąży najprawdopodobniej decyzja lekarza będzie taka sama. Jednak w sytuacji, gdy cięcie cesarskie było wynikiem nieprawidłowego ułożenia dziecka bądź przedłużającej się akcji porodowej, istnieją realne szanse, że kolejny poród odbędzie się siłami natury, jeśli oczywiście nie będzie medycznych przeciwwskazań do takiego rozwiązania. Jednak w sytuacji porodu naturalnego po wcześniejszym cesarskim cięciu kobieta jest ściśle monitorowana i w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, decyzja o kolejnej cesarce będzie podjęta szybciej, niż w przypadku rodzącej po porodzie naturalnym.

Ciąża i poród po cesarskim cięciu – jakie niosą zagrożenia?

O czym musi pamiętać kobieta planująca kolejną ciążę po poprzedniej zakończonej cięciem cesarskim, oprócz odpowiedniego odstępu w czasie? Z pewnością trzeba mieć na uwadze stan zabliźnionej rany – dlatego konieczny jest stały monitoring blizny oraz szybkie reagowanie lekarza w sytuacji, gdy coś niepokojącego zaczęłoby się z nią dziać. Niezbędne jest regularne wykonywanie USG brzucha oraz stała opieka lekarza prowadzącego. Aby zapobiec rozejściu się blizny przy następnej ciąży, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń ginekologa oraz zgłaszać każdą nieprawidłowość (krwawienie, ból, zmieniony wygląd blizny). A co dzieje się z blizną po cesarce przy okazji kolejnego porodu, również zakończonego cc? Nacięcie robione jest dokładnie w tym samym miejscu – usuwa się starą bliznę a na jej miejscu utworzy się nowa.

Ciąża po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie – operacyjny sposób zakończenia ciąży – z czym się wiąże?

Ciąża zakończona cięciem cesarskim to dla wielu kobiet – zwłaszcza tych z natury lękliwych i z małą odpornością na ból – ‚marzenie’ w kwestii porodu. Faktycznie, być może sam ‚moment’ pojawienia się dziecka na świecie nie boli, jednak gdy znieczulenie przestaje działać, stan kobiety po cc często jest o wiele gorszy niż kobiety rodzącej siłami natury. Cesarskie cięcie, czyli poprzeczne nacięcie nadłonowe, narusza warstwę skóry, powięzi, mięśni brzucha i macicy. Jest to operacja, dlatego wymaga dokładnej rekonwalescencji, nie tylko w okresie połogu, ale i poza nim. Kobieta nie powinna dźwigać ciężarów ani wykonywać forsownych ćwiczeń. Jest to tym bardziej ważne, jeśli planuje się kolejną ciążę.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS