Bezsenność w ciąży – przekonaj się, że można jej zapobiec!

Gdy jesteś w ciąży, Twój organizm się zmienia i przygotowuje się do nowej roli. Niestety paradoksalnie zwiększonemu zapotrzebowaniu na sen często towarzyszy bezsenność w ciąży. Jak zmniejszyć to niemiłe uczucie i bez przeszkód cieszyć się stanem błogosławionym?

Bezsenność w ciąży – to dotyczy każdej z nas

Wyobraź sobie środek nocy i siebie z coraz większym trudem przewracającą się z boku na bok. Już od 40 minut  nie możesz zasnąć. Ciąża jest zaawansowana i coraz częściej dopadają Cię myśli o zbliżającym się porodzie, dodatkowo w zaśnięciu nie pomagają dotkliwe bóle pleców, ciągłe skurcze łydek i irytujący ból pęcherza, który non stop daje o sobie znać. Postanawiasz wstać i snujesz się po mieszkaniu, gdy Twój ukochany smacznie śpi. Zastanawiasz się, jak długo jeszcze nie zmrużysz oka. Jak przerwać ten koszmar?

Bezsenność w ciąży – przyczyny

Przyczyn bezsenności jest wiele. Są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w Twoim ciele, przygotowaniem do przyjścia na świat nowego życia, co pomimo ogarniającego szczęścia czasami może być dokuczliwe. Do tego dochodzą obawy zbliżającego się porodu. Boisz się, że ból Cię przerośnie, nie dasz rady, nastąpią komplikacje. W tym okresie najważniejszy jest spokój i pozytywne nastawienie – pamiętaj, że Twój nastrój udziela się dziecku, dziecko wyczuwa Twój niepokój. Relaks, dobre nastawienie, pozytywne podejście do nadchodzących zmian sprawi, że zaśniesz spokojnie, a Twoje dziecko będzie mogło dobrze przygotować do przyjścia na świat 🙂

Jeśli ciąża jest zaawansowana, bezsenności sprzyja duży brzuszek. Jest to naturalna zmiana, wynikająca z rozwoju dziecka, staje się ono coraz większe i wykonuje ruchy, mocno zaznaczając swoją obecność. Jest to powód do niesamowitej radości, ale czasami także staje się powodem bezsenności w ciąży. Nie możesz położyć się w swojej ulubionej pozycji na brzuchu, a rozrastające się łono, w którym przebywa maleństwo, naciska na kręgosłup powodując bóle pleców. Są sposoby, by temu zaradzić i zminimalizować dyskomfort, abyś dostarczyła swojemu ciału potrzebnego snu do prawidłowego przebiegu ciąży. Pamiętaj również, że bezsenność w ciąży mogą powodować skurcze łydek spowodowane niedoborem magnezu. Dlatego ważne jest, byś przestrzegała diety i nie zapominała o dodaniu do posiłku produktów bogatych w ten minerał.

Bezsenność w ciąży – zapobieganie

Wieczorem warto wybrać się na spacer, a przed samym snem posłuchać relaksującej muzyki. Z powodzeniem przyda się spokojna muzyka klasyczna. Nawet będąc na co dzień  miłośniczką mocnego brzmienia, jeśli cierpisz na bezsenność w ciąży unikaj werbli czy mocnych dźwięków gitary. Planując bezproblemowe zaśnięcie warto również wywietrzyć sypialnię i zadbać o nawilżenie powietrza, kupując wcześniej specjalny detektor wilgoci. Gdy ciąża jest już zaawansowana a Twój brzuszek coraz bardziej się rozrasta, najlepiej, żebyś położyła się na lewym boku. Będąc zwolenniczką spania na plecach, nie musisz tracić tej przyjemności. Wystarczy, że zakupisz poduszkę, która zmieni ułożenie Twojego ciała i podniesie kręgosłup do odpowiedniej pozycji. Tuż przed snem warto opróżnić pęcherz. Czynność ta pozwoli Ci zapobiec niepotrzebnym wędrówkom w nocy do toalety. Jeśli lekarz nie przedstawi żadnych przeciwwskazań przy bezsenności w ciąży zaleca się również wykonać ćwiczenia, które rozluźnią organizm, poprawią samopoczucie i pozwolą uniknąć nocnych, bolesnych skurczy łydek.

Bezsenność w ciąży a dieta

W czasie ciąży warto zaplanować posiłki, jakie spożywasz w ciągu dnia. Ostatni posiłek zjedz 2-3 godziny przed snem. Lekkostrawna kolacja zawierająca najwięcej białka i węglowodanów a najmniej tłuszczu, jest najlepszym wyborem. Produkty bogate w białko dostarczą Ci tryptofanu, który umożliwi zrelaksowanie się i łatwiejsze zaśnięcie. Równie dobrym rozwiązaniem jest herbata ziołowa o działaniu odprężającym. Z powodzeniem możesz zaparzyć lawendę. Tradycyjnym domowym sposobem na bezsenność, nie tylko w czasie ciąży, jest ciepłe mleko. Pamiętaj również o magnezie i jego zbawiennych właściwościach na Twoje narażone na skurcze nogi. Znajdziesz go  w orzechach, soi, kaszy gryczanej czy bananach.

Niezależnie od tego, czy bezsenność towarzyszy Ci tylko podczas ciąży, czy także na co dzień – pamiętaj, aby wykorzystywać każdą nadarzającą się chwilę na drzemkę – za kilka tygodni/ miesięcy pewna mała Kruszynka zrobi wszystko, aby Cię od spania oderwać 😉 Zatem – dobrego snu!

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS