Zagrożona ciąża. Jak postępować?

Lekarz właśnie poinformował Cię o tym, że Twoja ciąża jest zagrożona. Z niedowierzaniem przecierasz oczy pełne łez, w głowie przywołując wyłącznie czarne scenariusze. Załamywanie rąk i czekanie na wyrok to najgorsze, co możesz teraz zrobić. Znajdź w sobie siłę do działania, zrób wszystko, co w Twojej mocy i uwierz w to, że za parę miesięcy powitasz na świecie swoje ukochane maleństwo.

Dlaczego zagrożona ciąża przydarzyła się właśnie Tobie?

Jakiś czas temu pisaliśmy na temat tego, czym objawia się zagrożona ciąża i jakie przyczyny mogą być powiązane z jej występowaniem. Wymienialiśmy między innymi wiek przyszłej mamy i choroby z jakimi się zmaga zarówno ciężarna, jak i nienarodzone dziecko. Oczywiście występowanie którego z opisywanych czynników ma istotny wpływ na podwyższone ryzyko, jednak wcale nie musi zwiastować faktu, że zagrożona ciąża przydarzy się właśnie nam. Istnieje wiele przypadków, gdy bardzo młode lub dojrzałe przyszłe mamy albo też nosicielki poważnych chorób rodzą absolutnie zdrowe potomstwo. Można również spotkać się z wieloma kobietami, które – pomimo, iż przez całą ciążę nie wskazywały na to żadne objawy i wszystko wydawało się być w jak największym porządku – urodziły chore dzieci. Zagrożona ciąża nie wybiera. Może się zdarzyć każdej z nas, bez względu na wiek, stan zdrowia czy uwarunkowania genetyczne. I choć w wielu przypadkach nie mamy wpływu na zaistnienie niebezpieczeństwa, to swoim nastawieniem możemy zniwelować ryzyko i przyczynić się do szczęśliwego rozwiązania.

Choć zagrożona ciąża odbiera Ci dziś radość, już za kilka miesięcy możesz być najszczęśliwszą mamą na świecie

Wieść o tym, że zagrożona ciąża spotkała właśnie nas nie jest niczym radosnym. Nie dziwi więc fakt, że dowiadując się o niej, jesteśmy przytłoczone, a otaczającą nas rzeczywistość widzimy tylko w szaro-burych odcieniach.

Jednak musimy pamiętać o tym, że stres nie jest ani dla nas, ani dla dziecka rozwijającego się pod naszym sercem, niczym pomocnym. Dlatego tak ważne jest, by do tematu ciąży zagrożonej podejść z trzeźwym umysłem i racjonalnym myśleniem na temat tego, co możemy zrobić, by za kilka miesięcy tulić w ramionach długo wyczekiwane maleństwo.

Autosugestia naprawdę potrafi zdziałać cuda. Musisz jak najszybciej uwierzyć w to, że Ty i Twoje dzieciątko jesteście na tyle silni, by przetrwać te ciężkie chwile, a przeżyty trud tylko umocni Wasze relacje. Staraj się dbać o Was najlepiej, jak potrafisz.

Kontroluj stan zdrowia podczas częstych wizyt w gabinecie lekarskim, odżywiaj się zdrowo i nadmiernie nie wysilaj, a jeśli zostanie Ci zalecone leżenie lub hospitalizacja, nie bagatelizuj tych rad, tylko się do nich zastosuj.

Zbieraj w sobie siły na powitanie swojej kruszynki. Już za jakiś czas będziecie na świecie razem, a Ty będziesz z dumą mogła stwierdzić, że skoro przetrwałyście tak trudny czas, jak zagrożona ciąża, to nic nie jest Wam już straszne.

Twoje dziecko potrzebuje pewnej siebie, silnej i potrafiącej walczyć Mamy. Starając się o nie już teraz, pokazujesz mu, jak silna wieź Was łączy. To najpiękniejsze, co możesz mu dać i z pewnością nigdy Ci tego nie zapomni.

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS