Wysokie tętno płodu – poznaj 9 powodów, które mogą być przyczyną

Serduszko naszego maleństwa zaczyna bić już w 23 dniu jego życia w naszym łonie. Mimo to, dopiero około 8 tygodnia możemy je usłyszeć, gdy lekarz będzie wykonywał nam cykliczne badanie ultrasonograficzne. Warto wiedzieć, jaka ilość uderzeń jest niepoprawna i co dokładnie oznacza wysokie tętno płodu.

Tętno naszego dzidziusia, pod wpływem różnych okoliczności, zmienia się tak samo jak nasze i tak samo, jak u nas występuje prawidłowa wartość, która świadczy o tym, że nie dzieje się nic, co powinno sprawić, że gdzieś tam w nas zapali się czerwona lampka alarmowa. Tak, jak wspominaliśmy w poprzednim wpisie, norma w przypadku nienarodzonego jeszcze małego człowieka mieści się w zakresie od 110 do 170 uderzeń na minutę. Jednak już wartość przekraczająca 150 uderzeń powinna dać nam i lekarzowi do myślenia. To może być bowiem tachykardia.

Ile wynosi podwyższone tętno płodu?

Tachykardia to inaczej przyśpieszone bicie serca. Najczęściej kojarzymy ją z kołataniem, które zapewne przydarzyło nam się niejednokrotnie, gdy czymś bardzo się zestresowaliśmy bądź zmęczyliśmy. Jeśli występuje tylko w sytuacjach stresogennych albo w przypadku nadmiernej aktywności fizycznej, jest zjawiskiem całkiem normalnym. Jeżeli jednak towarzyszy nam na co dzień, powinna stać się czymś niepokojącym. Podobnie jest w przypadku maleństwa, które rozwija się w naszym łonie. Ono również może doświadczyć tachykardii. Jednak z uwagi na fakt, że jego serduszko jest jeszcze bardzo małe, a niemal każda czynność życiowa zależy właśnie od nas, powinnyśmy natychmiast zareagować. Gdy więc podczas kontroli lekarz stwierdzi, że serce dzidziusia uderza więcej niż 150 razy na minutę, od razu poprośmy o podjęcie szybkiego działania, mającego na celu ratowanie naszego maluszka.

wysokie-tetno-plodu

Te oznaki powinny Cię zaniepokoić

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Tak samo jest z tachykardią. Wysokie tętno płodu wywołuje zwykle kilka spraw, które mogą być związane zarówno z nami samymi i naszym organizmem, dzieckiem czy lekami, jakie przyjmujemy, będąc w ciąży. Warto poznać je wszystkie, by móc odpowiednio wcześnie zareagować.

1. Niedotlenienie płodu

2. Gorączka u przyszłej mamy

3. Zakażenie błon płodowych

4. Niedokrwistość płodu

5. Wady serca płodu

6. Aberracje chromosomalne (zespół Pataua i zespół Turnera)

7. Choroby przewlekłe u przyszłej mamy

8. Zaburzenia budowy lub funkcjonowania łożyska

9. Działanie niektórych leków przyjmowanych przez przyszłą mamę

To da się wyleczyć

Tachykardię u płodu da się leczyć jeszcze, gdy dzieciątko jest w naszym łonie. Wykrywa się ją podczas diagnozowania przy pomocy badań takich, jak USG czy KTG. Gdy lekarz stwierdzi przyspieszone bicie serca u naszego maleństwa, najpewniej przepisze nam leki, które unormują wysokie tętno płodu. Jeśli jednak ich przyjmowanie nie przyniesie spodziewanych rezultatów, konieczne może być sztuczne wywołanie porodu. Nowonarodzone dziecko, u którego jeszcze w życiu płodowym stwierdzono tachykardię, pozbywa się jej zazwyczaj samoistnie już w pierwszym roku po urodzeniu.

Monitoruj tętno dziecka w zaciszu własnego domu!

Jeśli lekarz stwierdził zbyt wysokie tętno płodu w przebiegu Twojej ciąży, poza stosowaniem się do jego zaleceń, możesz sama monitorować bicie serduszka malucha dzięki domowemu detektorowi tętna płoduNie może on oczywiście zastąpić regularnych wizyt u lekarza oraz stosowania się do zaleceń specjalisty, jednak dzięki detektorowi możesz na bieżąco sprawdzać,  jakie jest tętno dziecka. Daje to duży spokój przyszłej mamie. Powodzenia!

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS