Twardy brzuch w ciąży – jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Ciąża to dla większości kobiet duża rewolucja w życiu oraz nieraz ogromny stres. Czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy dostatecznie dobrze o siebie zdam, w końcu…czy podołam jako matka? Nic więc dziwnego, że często będąc w stanie błogosławionym często narzekamy na dyskomfort w obrębie jamy brzusznej. To po prostu stres! Jednak co robić, gdy mamy twardy brzuch w ciąży?

 

Twardy brzuch w ciąży a ból brzucha

Na początku należy rozróżnić, czy jest ból brzucha a czym twardnienie brzucha. W pierwszym przypadku odczuwamy dolegliwości bólowe (jak podczas miesiączki lub ból kręgosłupa), które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jeśli towarzyszą im bolesne skurcze – należy koniecznie udać się do lekarza bądź do szpitala – może to być oznaka zbliżającego się porodu, odklejenia łożyska a nawet poronienia.

 

Czym jest spowodowane twardnienie brzucha w ciąży?

Jeżeli natomiast mówimy o twardnieniu brzucha, mamy na myśli bezbolesne skurcze macicy, które przechodzą z góry na dół. Ciężarne określają to zjawisko ‘napięciem macicy’. Powód może być błahy – dziecko w brzuchu może intensywnie się ruszać i zmieniać pozycje, a nasza macica musi się do tych szybkich zmian dostosować. Jednak częstszą przyczyną twardego brzucha w ciąży są skurcze przepowiadające, tzw. Barxtona-Hicksa. Pojawiają się one ok 20 tygodnia ciąży i mogą trwać aż do jej końca. Początkowo trwają max pół minuty, jednak w miarę dojrzewania dziecka w brzuchu mogą przybierać na częstotliwości – w III trymestrze możliwe jest ich pojawienie się nawet co pół godziny! Przybierają także na sile – pod koniec ciąży w naturalny sposób przechodzą w regularne, częste i bolesne skurcze porodowe.

Twardy brzuch w ciąży – łagodzenie i zapobieganie

Jeśli już ustaliłyśmy, iż jesteśmy w grupie ciężarnych odczuwających skurcze Braxtona-Hicksa, możemy spróbować poradzić sobie z bezbolesną, acz czasem dokuczającą, dolegliwością:

  • przede wszystkim – zmień pozycję, odpocznij, zrelaksuj się. Ale nie masuj brzucha! Może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – zamiast zrelaksować, spowoduje silniejsze ruchy dziecka i spotęguje skurcze!
  • zaopatrz się w dobrze przyswajalny magnez, najlepiej przeznaczony specjalnie dla kobiet ciężarnych. Uzupełnienie tego pierwiastka w diecie spowoduje mniejszą uciążliwość twardnienia brzucha podczas skurczów.
  • dbaj o prawidłowe nawodnienie. Miej przy sobie zawsze butelkę wody niskozmineralizowanej i popijaj ją małymi łyczkami przez cały dzień. To zapobiegnie odwodnieniu, które może nasilać skurcze.
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS