Ciąża po poronieniu – czy to możliwe?

Wbrew temu, co myśli większość społeczeństwa, ciąża po poronieniu jest w dalszym ciągu możliwa. Okazuje się bowiem, że szanse na kolejne zapłodnienie u kobiety, która straciła dziecko, wynoszą nawet 90%, zmniejszając się w zależności od tego, ile razy do tej pory doszło do poronienia. Zamiast obwiniać się za śmierć nienarodzonego dziecka, warto dać sobie czas na odpoczynek, wytchnienie, psychiczną oraz fizyczną regenerację sił, by rozpocząć kolejne starania o potomka.

Ciąża po poronieniu jest wciąż możliwa

W jednym z poprzednich wpisów, wspominaliśmy o tym, że poronienie nie jest nieodwracalnym wyrokiem, który uniemożliwia kobiecie urodzenie w przyszłości zdrowego dziecka. Mało tego, mając za sobą jedno poronienie, pozostaje Ci niemal identyczne prawdopodobieństwo, że zajdziesz w kolejną ciążę, jak kobiecie, która nigdy tego nie doświadczyła. Wraz ze zwiększającą się liczbą dotychczasowych poronień, zmniejsza się oczywiście szansa na to, że zostaniesz mamą, jednak dopiero po trzeciej utracie dziecka, wynosi ona 50%. Owulacja wraca bardzo szybko, a miesiączki możesz spodziewać się już po 4. do 6. tygodni po poronieniu. Jak więc sama widzisz, wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że perspektywa macierzyństwa jest jeszcze wciąż przed Tobą.

Ciąża po poronieniu – jak zwiększyć swoje szanse na ponowne zajście w ciążę?

Zaleca się, by kolejna ciąża po poronieniu wystąpiła nie wcześniej niż około 3-4 miesięcy. Czynnikiem, jaki za tym przemawia jest przede wszystkim stan psychiczny kobiety wywołany przeżytą traumą. Całą sytuacja, jakiej doświadczyłaś Ty i Twój partner są niezwykle stresogenne, a jak wiadomo stres nie jest przyjacielem ciężarnej i dziecka rozwijającego się pod jej sercem. Tuż przed podjęciem decyzji o ponownym zajściu w ciążę, powinnaś skonsultować się z lekarzem, przebadać swój organizm, całkowicie zrezygnować z wszelkich używek, zacząć zdrowo i rozsądnie się odżywiać i zadbać o to, by przebywać w otoczeniu sprzyjającym pozytywnemu myśleniu i zbieraniu sił na macierzyństwo. Tak przygotowana możesz rozpocząć wraz ze swym partnerem starania o dzieciątko, które obdarzycie miłością i wsparciem.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS