Ciąża po 40 – społeczny fenomen – dowiedz się więcej

Ciąża po 40

Ciąża po 40 – zjawisko, którego nasze babcie nie znają, a które dla nas staje się coraz powszechniejsze. Decyzja o późnym macierzyństwie wynika nie tylko z faktu, iż generalnie żyjemy dłużej – nie bez znaczenia jest też silna tendencja kobiet do rozwoju swojej kariery zawodowej, przez co świadomie przesuwają one czas zajścia w ciążę. Chcesz dowiedzieć się, jakie są zalety i wady zajścia w ciążę po 40 oraz jakie są szanse na naturalne zapłodnienie po 40 – czytaj dalej.

Ciąża po 40 – decyzje świadomych kobiet

Zastanówmy się na początek, skąd wziął się swoisty ‚trend’ na świadome odkładanie decyzji o macierzyństwie na później.

Ciąża po 40 – względy pracownicze

Z pewnością swój udział w tym ma coraz szerzej propagowany udział kobiet na rynku pracy. Minęły już czasu, gdy płeć żeńska najczęściej wybierała los ‚pani domu’, która nie pracowała zarobkowo i nie rozwijała swojej kariery zawodowej. Dla tej grupy kobiet ciąża po 40 jest więc naturalnym etapem, który następuje po okresie rozwoju swojej kariery zawodowej, kiedy ich pozycja na rynku pracy jest już na tyle stabilna, że mogą pozwolić sobie na kilku-, czy kilkunastomiesięczną przerwę w pracy i poświęcenie się małemu człowiekowi.

Ciąża po 40 – względy finansowe

Nie bez znaczenia w kontekście przyczyn odkładania macierzyństwa na 4 dekadę życia jest także kwestia finansowa. Obecnie kobieta przeważnie nie tylko chce, ale także musi tworzyć razem z partnerem domowy budżet. Zdobywając doświadczenie pracownicze, przechodząc przez kolejne szczeble kariery zawodowej, kobieta zarabia coraz więcej i czuje się niezależna finansowo. Z takim ‚zabezpieczeniem’ finansowym z pewnością łatwiej podjąć decyzję o dziecku – a rzadko kiedy bezpieczeństwo finansowe osiąga się niedługo po ukończeniu szkoły/ studiów.

Wymagania i potrzeby kobiet a ciąża po 40

Innym aspektem zajścia w ciążę po 40 są potrzeby kobiet, które dzięki możliwościom finansowym mogą pozwolić sobie na korzystanie z uroków, jakie oferuje im dzisiejszy świat: chcą podróżować, próbować sportów ekstremalnych, przeprowadzić się na jakiś czas do innego kraju itp. Chcą cieszyć się swoją młodością, zostawiając okres macierzyństwa na czas późniejszy, bardziej stabilny i spokojny.

Ciąża po 40 – jakie są zalety takiej decyzji?

Ciąża dojrzałych kobiet ma niewątpliwie wiele plusów. Zaliczamy do nich:

  • świadomość swojej decyzji – kobiety w 4 dekadzie swojego życia przeważnie świadomie podejmują decyzję o macierzyństwie. Nie muszą ulegać presji społeczeństwa, naciskającego na 20- i 30-latki, aby te zaszły w ciążę, bo ‚już czas’. Późniejsza ciąża to więcej czasu na przygotowanie się do macierzyństwa, więcej czasu na analizę swojego podejścia do tego tematu, w końcu więcej czasu podpatrywania i uczenia się macierzyństwa poprzez kontakty z dziećmi rodziny i znajomych;
  • świadomość zalet bycia mamą – badania pokazują, że dojrzałe kobiety doskonale sprawdzają się w roli młodych mam i częściej świadomie dbają prawidłowo o swoje maleństwo – dłużej karmią piersią, stosują się do zaleceń odnośnie żywienia niemowląt i dzieci, poświęcają swoim pociechom więcej czasu i spędzają go efektywnie, bez kołatającego się w tyle głowy głosu: ‚ile jeszcze muszę dzisiaj zrobić!’. Cieszą się ciążą i macierzyństwem, nie musząc myśleć aż tak bardzo o pracy zawodowej czy finansach;
  • prawdziwość teorii, że dzieci…odmładzają! Nie sposób przecenić tej zalety – w końcu trzeba nadążyć za raczkującym szkrabem i  ścigać się z kilkulatkiem na placu zabaw – dzieci oczekują tego od rodziców! Ciąża po 40 sprawia także, że partnerzy stają się dla siebie znów atrakcyjni i zaczynają spędzać ze sobą więcej czasu przy wyborze mebli do pokoju dziecięcego, ciuszków dla malucha czy przy układaniu zdrowszej diety.

Wady i problemy ciąży po 40

Ciąża po 40

Niestety, ciąża w późniejszym wieku nie jest tylko źródłem radości i spokoju – nierzadko jest przyczyną wielu wylanych łez. Przyjrzyjmy się niedogodnościom, jakie mogą towarzyszyć zajściu w ciążę u dojrzałych kobiet:

  • przede wszystkim, szanse na naturalne zajście w ciążę po 40 drastycznie maleją. Kobieta w wieku 43 lat ma zaledwie 10% na poczęcie dziecka przy w sposób naturalny. Oczywiście, kobiety w tym wieku zachodzą w ciążę, jednak nieporównywalnie rzadziej, niż kobiety 10 lat młodsze. Metoda in vitro też nie zawsze kończy się powodzeniem;
  • zajście w ciążę po 40 niesie też z sobą duże ryzyko poronienia. Związane jest to ze zmianami chromosomalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety w tym wieku;
  • z takiego samego powodu późna ciąża częściej obarczona jest ryzykiem wad wrodzonych u dziecka. Z tego powodu lekarze wyjątkowo często zalecają wykonywanie badań prenatalnych, aby wykluczyć wady u płodu bądź rozpocząć ewentualne leczenie;
  • ciąża po 40 to także większe prawdopodobieństwo wystąpienia u ciężarnej chorób takich jak: cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, problemy okołoporodowe czy problemy z łożyskiem. Z wiekiem rośnie też ryzyko urodzenia wcześniaka bądź noworodka o niskiej masie urodzeniowej.

Podsumowując, jak każda inna, także decyzja o zajściu w ciążę powinna być gruntowanie przemyślana, zwłaszcza w przypadku dojrzałych kobiet. Skutki tej decyzji niosą za sobą zarówno mnóstwo radości i spełnienia, jak i obawy i zagrożenia.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS