Ciąża 12 tydzień – początek II trymestru

Ciąża 12 tydzień – zapewne jesteś ciekawa, jak wygląda rozwój maleństwa pod Twoim sercem. Z pewnością chciałabyś być świadkiem każdej zmiany, jaka zachodzi w jego wyglądzie i organizmie. Dziś przedstawimy Ci tajniki 12 tygodnia Twojej ciąży, a więc początku drugiego już trymestru.

Ciąża 12 tydzień – jak wygląda moje maleństwo?

Jeśli rozpoczęłaś drugi trymestr ciąży, a więc masz za sobą już 11 tygodni, musisz wiedzieć, że maleństwo pod Twoim sercem zaczyna się coraz prężniej rozwijać. Rośnie jeszcze szybciej niż kiedykolwiek. Ma około 10 cm wzrostu, a jego waga osiąga około 50 g. Do tej pory Twoje maleństwo rosło przede wszystkim w obrębie głowy. Od tego czasu przyrost dotyczy przede wszystkim tułowia, dzięki czemu płód zaczyna coraz bardziej przypominać dziecko, które już za kilka miesięcy powitasz na świecie. Dysproporcje między częściami ciała zaczynają powoli zanikać, a maluszek pokrywa się powoli lanugo, czyli bardzo miękkim meszkiem wspomagającym regulację temperatury. Jesteś zapewne ciekawa, w jaki sposób będzie od tej pory wyglądała Twoja ciąża. 12 tydzień mija pod znakiem coraz bardziej płynnych ruchów dziecka, które od tej pory będziesz odczuwała z jeszcze większym natężeniem. Wykształcona szyja na tyle podtrzymuje główkę Twojego maleństwa, że może on poruszać nią w górę i w dół. Dodatkowo, w uchu środkowym, zaczyna rozwijać się aparat słuchowy. Już niebawem Twój dzidziuś będzie mógł usłyszeć kołysanki śpiewane mu do snu.

Bicie małego serduszka – ciąża 12 tydzień

Pierwszy raz usłyszałaś bicie serduszka swojego dziecka, gdy około 8 tygodnia ciąży lekarz przeprowadził u Ciebie badanie ultrasonograficzne. Wejście w drugi trymestr pozwala Ci doświadczać tego samodzielnie, w domowym zaciszu. Pozwoli Ci na to detektor tętna płodu  – absolutnie bezpieczne urządzenie, którym wspomagana powinna być każda ciąża.

12 tydzień to szansa na zastosowanie go po raz pierwszy i doświadczenie bicia małego serduszka nawet wraz z całą rodziną, oczekującą na przyjście na świat nowego domownika.

Coraz bliżej nam do siebie, czyli ciąża 12 tydzień

Warto przeżywać z zachwytem nie tylko każdy miesiąc, lecz również każdy tydzień ciąży. Gdy zdamy sobie sprawę z tego, jak w tym czasie rozwija się ciało i organizm naszego dziecka, jeszcze bardziej będziemy mogli cieszyć się z odliczania dni do porodu. Jeśli do tej pory nie przywiązywałaś większej uwagi do bieżącego monitorowania rozwoju maleństwa rosnącego pod Twoim sercem, 12 tydzień jest doskonałą okazją, by zacząć to robić.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS