Ból brzucha w ciąży – co musisz wiedzieć, by czuć się bezpiecznie?

Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością analizujesz każdy sygnał ze swojego ciała i chcesz mieć pewność, że nie oznacza on niczego niedobrego. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci możliwe przyczyny dyskomfortu, jakim jest ból brzucha w ciąży i inne niedogodności w obrębie jamy brzusznej oraz metody, jak je łagodzić. Zwrócimy także uwagę na sytuacje, w których zdecydowanie powinnaś poradzić się lekarza prowadzącego ciążę.

Ból brzucha w ciąży – norma

Najczęściej ból brzucha oznacza normę dla tego odmiennego dla kobiety stanu, jakim jest ciąża. Poniżej znajdziesz powody bólu w każdym z trzech trymestrów ciąży, jeśli mówimy oczywiście o fizjologicznych zmianach zachodzących w Twoim organizmie, gdyż każdy trymestr rządzi się własnymi prawami.

Pierwszy trymestr ciąży a ból brzucha

  • Tak naprawdę, od samego początku, jak dowiedziałaś się o byciu w ciąży, może towarzyszyć Ci ból brzucha – z nerwów! Dla większości z nas informacja o stanie błogosławionym to szok – wymarzony, wybłagany i bardzo pozytywny bądź nie do końca planowany, ale jednak – szok! Często pierwszą reakcją organizmu na taką informację jest ból brzucha – i jest to całkowicie normalne. Jak już ochłoniesz i zaczniesz przyzwyczajać się do myśli, że rośnie w Tobie nowy człowiek, nerwobóle same miną.
  • Jeśli weźmiemy pod uwagę fizjologiczne zmiany zachodzące w organizmie – ból brzucha w ciąży wyjaśnimy bardzo szybkim wzrostem macicy – co prawda w okolicach 12 tygodnia ciąży Twoje dziecko będzie ważyło jedynie ok. 14 g, jednak jego ‘mieszkanko’, czyli macica z łożyskiem i wodami płodowymi – już ok. 2 kg.  Nic dziwnego więc, że przy tak szybkim wzroście narządu odczuwasz pobolewanie w brzuchu.
  • Normalne jest także uczucie ‘ciągnięcia’ w pachwinach – powiększająca się macica rozciąga trzymające ją więzadła. Ponadto, uciskając na pęcherz moczowy, także powoduje odczuwanie bólu w podbrzuszu.
  • Jeśli jednak ból jest intensywny, regularny i przyjmuje postać skurczów – koniecznie odwiedź lekarza. Pamiętaj, że I trymestr to czas, kiedy najczęściej występują poronienia. W sytuacji plamie lub krwawienia z okolic rodnych – nie czekaj na lekarza, wezwij karetkę – może to niestety oznaczać odklejanie się łożyska, przedwczesny poród, bądź – ostatecznie – poronienie.

 

Ból brzucha w ciąży – II trymestr

  • W kolejnych tygodniach ciąży następuje bardzo szybki wzrost Twojego dziecka, a co za tym idzie – także środowiska, w którym przebywa. Cały czas możesz odczuwać nieprzyjemne uczucie ciągnięcia w okolicach pachwin i podbrzusza.
  • Od 16-17 tygodnia możliwe jest już wyczucie ruchów dziecka. Z początku będzie to delikatne muskanie, często opisywane jako ‘motylki’ w brzuchu. Absolutnie nie ma to nic wspólnego z bólem. Pora na mało przyjemne kopniaki w pęcherz czy żebra jeszcze przed nami. Natomiast już od 12-14 tygodnia możesz posłuchać bicia serca Twojego dziecka – dzięki detektorowi tętna płodu AngelSounds. Wtedy możesz być pewna pobolewania brzucha… ze śmiechu lub wzruszenia!
  • W okolicach 20 tygodnia ciąży mogą zacząć pojawiać się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Są one naturalnym przygotowaniem Twojego ciała do porodu. Charakterystyczne dla nich jest to, że są bezbolesne, a jedynie odczuwalne. Brzuch twardnieje (czyli występuje skurcz) i po chwili wraca do normy. Momentami może być to nieprzyjemne – warto położyć się wtedy wygodnie i przeczekać aż skurcze miną.

 

Ból brzucha na końcu ciąży

  • III trymestr to czas, w którym Twoje dziecko jest coraz większe i ma coraz mniej miejsca w brzuchu – stąd momentami aż zaskakująco silne kopnięcia, przeciągnięcia czy wypinanie pupy. Maleństwo coraz częściej chce się wydostać na zewnątrz! Także bardzo powiększona macica daje o sobie znać, mocno uciskając na sąsiadujące z nią narządy, co często powoduje dyskomfort i ból. Czasami na wyjątkowo oporne bóle lekarz może zalecić zażycie lekarstwa. Pamiętaj jednak o tym, że w ciąży każde wzięcie leku musi być skonsultowane z lekarzem!
  • Po 36 tygodniu ciąży pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające. Bywają one bolesne – przygotowują Twoje ciało do wysiłku, jakim będzie poród. Najlepszą i chyba jedyną metodą na ich złagodzenie jest po prostu ich przeczekanie.
  • A w momencie, kiedy skurcze stają się regularne, występują z coraz większą intensywnością i przebiegają w coraz mniejszych odstępach czasowych – weź prysznic, uszykuj torbę, przygotuj partnera i…rozpocznij jedną z ważniejszych przygód swojego życia – niedługo przywitasz na świecie swoje dziecko!
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS