12 tydzień ciąży płeć dziecka – czy jest już widoczna?

Będąc w ciąży, zapewne jedną z kluczowych spraw, nad którą się zastanawiasz, jest płeć Twojego malucha. Nic dziwnego – chcesz już rzucić się w wir zakupów dziecięcych ciuszków w odpowiednim kolorze i fasonie, snujesz wizje udekorowania pokoiku dla malca… Lekarze często nie mogą zrozumieć tej fascynacji płcią, ponieważ dla nich liczy się zdrowie dziecka i mamy przede wszystkim. Jednak to nie zniechęca ciężarnych do wpisywania w wyszukiwarkę fraz typu ’12 tydzień ciąży płeć dziecka’ czy ‚kiedy mogę poznać płeć dziecka?’!

12 tydzień ciąży płeć dziecka – czy jest już widoczna?

Jak zapewne wiesz, płeć dziecka zdeterminowana jest już od samego poczęcia (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ). Jednak z wiadomych względów nie od samego początku możemy zaobserwować, kto znajduje się w brzuchu mamy. 12 tydzień ciąży to także jeszcze zbyt wcześnie, by rozpocząć wybór imienia żeńskiego lub męskiego. Płeć najczęściej z dużą dozą pewności określana jest podczas badania połówkowego (ok 20 tygodnia ciąży) – właśnie wtedy lekarz bada bardzo szczegółowo narządy wewnętrzne i części ciała i (ku uciesze przyszłych rodziców) skupia się także nad ustaleniem płci dziecka. Jeśli jednak nie możesz się doczekać, możesz spróbować tzw testu na płeć dziecka, który podobno sprawdza się w wielu przypadkach (więcej).

12 tydzień ciąży wielkość dziecka

W 12 tygodniu ciąży dziecko waży już ok. 10-14 gram i mierzy ok 6 cm. Jeśli moglibyśmy znaleźć się wewnątrz maminego brzucha zobaczylibyśmy, że maluch potrafi się uśmiechać, ssać kciuk czy marszczyć czoło. Uczy się także poruszania klatką piersiową oraz ćwiczy chwyt kciukiem. Malec zaczyna reagować także na bodźce z zewnątrz, dlatego zapewnij mu maksimum komfortu i minimum poczucia zagrożenia.

 Dziecko 12 tydzień ciąży – jak wygląda?

W 12 tygodniu ciąży dziecko wygląda jak miniaturowy człowiek – ma pięknie zarysowaną twarz, z linią nosa i brody. Skóra i mięśnie grubieją, a szkielet chrzęstny zastępowany jest kostnym.  Pojawiają się także zawiązki cebulek włosowych. Skóra nabiera różowego odcienia, ale nadal jest tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS