Badanie tętna płodu – co powinna wiedzieć na jego temat każda ciężarna?

Nadchodzi ten upragniony moment. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że właśnie w Tobie rozwija się nowe życie. Potwierdziły to cztery testy, które zrobiłaś z niedowierzania i wizyta u lekarza. Ty i Twój partner jesteście najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Spodziewacie się przecież maleństwa, które jest owocem Waszej miłości! Teraz musicie jeszcze bardziej dbać o siebie. Szczególnie o Ciebie i dzidziusia. Zdrowo się odżywiacie, spacerujecie, planujecie, jak to będzie po narodzinach.

Nudności, brak krwawienia miesiączkowego, nietypowe zachcianki, umiłowanie do łączenia ogórków kiszonych z czekoladą czy sera żółtego z pączkami to objawy ciąży znane naszym babciom, mamom i nam samym. Dzięki nim często możemy odkryć, że do naszej rodziny dołączy nowy członek. Oprócz nich występują również bardziej medyczne symptomy, takie, jak: zarysowany kościec dziecka na zdjęciu rentgenowskim, zaobserwowanie jego ruchów w brzuchu czy wysłuchanie tętna płodu. To ostatnie należy do najpewniejszych objawów rozpoznawania ciąży. Nowoczesna aparatura pozwala usłyszeć bicie serduszka maleństwa już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu.

Dlaczego badanie tętna płodu jest takie ważne?

Badanie tętna płodu to bez wątpienia jedno z najczęstszych badań, jakie wykonuje się przez całą ciążę. Głównym powodem takiego postępowania jest fakt, że to właśnie bicie serca pozwala stwierdzić, czy dziecko w łonie mamy rozwija się prawidłowo, czy też niekoniecznie. Kiedy tętno płodu bada się systematycznie, o wiele szybciej jesteśmy w stanie wykryć nieprawidłowości – takie, jak na przykład zaburzenia krążenia łożyskowego – i zareagować, a to bardzo ważne dla naszego maleństwa. Warto wiedzieć, że serduszko naszego dziecka bije o wiele szybciej niż nasze. Nie musimy się więc martwić, gdy zamiast prawidłowej dla dorosłego człowieka wartości 60-90 uderzeń na minutę, zaobserwujemy akcję w tempie 110-170 uderzeń na minutę. To całkowicie normalny wynik, który świadczy o tym, że z naszym maleństwem jest wszystko w porządku.

Dodatkowo, badanie tętna płodu ma ogromne znaczenie emocjonalne dla nas samych. Kiedy usłyszymy, że to małe serduszko naprawdę bije, nie możemy mieć żadnych wątpliwości, że rozwija się w nas nowe życie i już za kilka miesięcy powitamy pociechę na świecie.

5 sposobów na zbadanie tętna płodu

Jak się okazuje istnieje kilka sposobów na zbadanie tętna swojego jeszcze nienarodzonego maleństwa. Większość z nich musi być przeprowadzana pod okiem wyspecjalizowanego lekarza. Są jednak i takie, które umożliwiają słuchanie bicia serca dziecka w domu. Warto poznać każdy z nich, gdyż najprawdopodobniej w trakcie ciąży będziemy miały z nimi styczność.

Słuchawka – chodzi, rzecz jasna, o zwykłą słuchawkę położniczą, którą lekarz osłuchuje brzuch ciężarnej. Ta metoda jest najstarszą ze znanych, jednak pozwala zbadać tętno płodu dopiero powyżej 17 lub 18 tygodnia ciąży.

Echosonda – czyli słuchawka położnicza w nowoczesnym wydaniu. Pozwala wysłuchać tętno płodu nawet już w 12 tygodniu ciąży. To najczęściej spotykana metoda podczas okresowych badań ciężarnej. Początkowo lekarz określa położenie dziecka w brzuchu mamy, a następnie przykłada w to miejsce echosondę.

Detektor – urządzenie bazujące na echosondzie, które pozwala przysłuchiwać się biciu serca dziecka już od 12 tygodnia jego życia w łonie mamy. Rodzice mogą zaopatrzyć się w niego i w dowolnym momencie badać tętno płodu, nie czekając na kolejną wizytę w gabinecie lekarskim. Jest całkowicie bezpieczne.

KTG – czyli inaczej kardiotokografia. To badanie wykonywane przez lekarza mniej więcej około 37 tygodnia ciąży, a więc praktycznie przed samym porodem i w jego trakcie. Pozwala w ciągły sposób monitorować pracę serca dziecka i zapisywać akcję w formie graficznego wydruku.

USG – badanie ultrasonograficzne pozwalające wykryć tętno dziecka już w 8 tygodniu ciąży. To jedno z pierwszych, jakie lekarz wykonuje u przyszłej mamy. Powtarza się je zwykle od 10, tygodnia aż do samego porodu.

W trakcie ciąży warto zdobywać wiedzę na temat wszystkiego, co ma z nią bliższy lub dalszy związek. Dzięki temu każda przyszła mama będzie wiedziała, na co zwrócić szczególną uwagę, co powinno ją zaniepokoić, a co uspokoić. To bardzo ważne, ponieważ im więcej będziemy wiedzieć, tym mniej nas zaskoczy.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

 

Twój domowy anioł stróż.

POLUB NAS